O rostoucí vzdálenosti mezi spojenci či dialogu neslyšících píše deník Le Monde po pondělním jednání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Podle španělského listu El País spočívá rozdíl mezi oběma stranami v tom, že zatímco Evropa usiluje o mír na Ukrajině, Trump požaduje její kapitulaci.

„Během návštěvy ve Washingtonu se francouzský prezident pokusil ovlivnit americké stanovisko k válce na Ukrajině a usiloval o získání bezpečnostních záruk pro případ příměří s Ruskem. Americký prezident však žádný závazek neposkytl,“ píše Le Monde.

Některé části konverzace obou státníků označil za „dialog neslyšících, i když přátelský“. Konkrétně připomněl okamžik, kdy Macron opravil Trumpa po jeho tvrzení o tom, že Evropa Ukrajině jen půjčuje peníze a dostává je zpět, na což americký prezident reagoval slovy: „Pokud tomu věříte, je to pro mě ok.“ Tento okamžik se stal nejcitovanější „událostí“ celého setkání, o kterém od pondělního večera referují nejen lidé na sítích, ale i většina médií s celosvětovým dosahem.

Zatímco francouzský prezident zdůrazňoval nutnost společného postupu a bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, které zajistí suverenitu této Ruskem napadené země, Trumpovi jde podle listu jen o rychlé příměří a působí, jako by jel po „dálnici bez rychlostního limitu a bez ohledu na cestující“.

„V žádném okamžiku americký prezident nemluvil o sdílených hodnotách, evropské bezpečnosti ani o důležitosti transatlantického spojenectví. Jeho přístup se zřejmě omezil na tři body: hospodářskou dohodu s Ukrajinou, založenou především na nerostných surovinách; příměří mezi válčícími stranami, které by ukončilo ´krvavou lázeň´, za niž odmítá činit odpovědným Vladimira Putina; a konečně evropský finanční a vojenský závazek k zajištění bezpečnosti kontinentu,“ konstatuje deník.

Le Monde také připomíná pondělní americké hlasování ve Valném shromáždění OSN proti rezoluci navržené Ukrajinou a evropskými státy a zároveň zdržení se pěti evropských zemí při hlasování o americké rezoluci v Radě bezpečnosti OSN. „Tento dramatický okamžik představuje milník v transatlantických vztazích. Myšlenka společenství hodnot je mrtvá. Myšlenka společenství zájmů je silně zpochybněna. Setkání Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona v tomto ohledu nabídlo jen málo ujištění,“ je přesvědčen list.

Schůzce dvojice prezidentů se v komentáři věnuje také španělský deník El País. „Evropa vysílá jasný signál: nepřijme nespravedlivý mír, v němž agresor zůstane nepotrestán, ani se slepě nepodřídí americkým zájmům,“ píše list, podle něhož však nestačí jen vyjádření, ale je třeba Trumpa také osobně konfrontovat, kvůli čemuž byl v pondělí Macron v Bílém domě.

Při jednáních podle deníku francouzský prezident volil navýsost diplomatický jazyk, přesto dal ale jasně najevo evropskou pozici, že mír nemůže znamenat ukrajinskou kapitulaci. Ve čtvrtek ho bude následovat britský premiér Keir Starmer, připomíná El País, podle něhož musí být hlas Evropy jednotný. „Evropa usiluje o mír na Ukrajině, zatímco Trump požaduje kapitulaci,“ doplňuje.

Spotlight moment: Evropa je pro USA jen jako fackovací panák, říká Alexandr Vondra (celý rozhovor zde)

Spotlight moment: Evropa je pro USA jen jako fackovací panák, říká Alexandr Vondra | Video: Tým Spotlight

Podíl.