Aktualizace: 22.02.2024 12:58

Brno – Na světový den vody, tedy 22. března, se návštěvníkům otevřou unikátní vodojemy pod Žlutým kopcem v Brně. Do podzemních prostor už zavítaly tisíce turistů, teprve v březnu však technickou památku uvidí v plné kráse, tedy všechny tři nádrže i s návštěvnickým centrem a revitalizovaným parkem. Oficiální zahájení provozu pro zvané hosty bude už 21. března. Po celý následující víkend čekají návštěvníky audiovizuální světelné instalace, uvedla dnes Hana Bánovská z městské organizace TIC Brno.

Vodojemy Žlutý kopec z let 1874, 1894 a 1917 vznikly kvůli posílení vodovodní soustavy Brna. Svému účelu sloužily do roku 1997.

„Již od provizorního otevření prvního z nich v roce 2020 jsou jednou z nejpoptávanějších turistických památek Brna a vyprodané termíny prohlídek nás utvrzují v tom, že téměř 150milionová investice byla smysluplná. Stavebně je areál připraven k provozu, aktuálně probíhají prohlídky všech dotčených státních orgánů a čekáme na kolaudaci objektu,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Od roku 2020 do března 2022 si návštěvníci mohli prohlédnout jen jednu z nádrží. Na podzim roku 2022 se po rekonstrukci opět otevřel první vodojem a přidal se k němu i druhý cihlový, zároveň začaly práce na zpřístupnění třetího vodojemu, který je betonový. Od prvního otevření v roce 2020 zavítalo do podzemí 32.000 návštěvníků.

„Brány vodojemů otevřeme veřejnosti symbolicky na Světový den vody 22. března. Až do neděle 24. března jsme rozšířili otvírací dobu a návštěvníci nejenže poprvé vstoupí do třetího betonového vodojemu, ale užijí si všechny prostory jinak díky působivým audiovizuálním instalacím,“ řekla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

V prvním a druhém cihlovém vodojemu se návštěvníci mohou těšit na ochutnávku festivalu Prototyp, který se v plném rozsahu uskuteční na podzim. V betonovém vodojemu připravují instalaci s názvem Critical Level hudební a mediální umělci Jiří Suchánek a Petr Bradáček. Vstupenky na otvírací víkend jsou v prodeji na webu www.vodojemybrno.cz.

 

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.