Stalo se to 12. ledna 1925. Mumtaz Begumová a Abdul Kadir Bawla jeli spolu s dalšími třemi lidmi autem po Malabar Hill na předměstí Bombaje. Auto bylo v té době v Indii raritou, a na první pohled se tak zdálo, že jde o loupež, připomíná britský zpravodajský web BBC. Následný průběh událostí ukázal, že útok byl pečlivě naplánován a oběti nebyly vybrány náhodně.

Po vynuceném zastavení jejich vozu útočníci zasypali Abdula Kadira Bawla nadávkami a křičeli „vyveďte tu ženu ven“, uvedla později Begumová u bombajského vrchního soudu. Bawlu postřelili, zemřel o několik hodin později v nemocnici.

Mumtaz byla proslulá svou krásou

Místní tisk začal okamžitě spekulovat o motivu pachatelů. Objevily se první informace o tom, že cílem útočníků byl pravděpodobně únos Mumtaz Begumové. Nedlouho poté se veřejnost seznámila s tajemným příběhem mladé ženy. Begumová měla dramatický osud. Byla kurtizánou na útěku z hinduistického harému a posledních několik měsíců před útokem pobývala u Bawly, se kterým se seznámila při vystoupení v Bombaji a od té doby s ním žila. Bawla dostával tou dobou pravidelné anonymní výhružky, které ignoroval.

Jeden z útočníků byl hned na místě činu dopaden. Jeho vazby vedly do vlivného knížecího státu Indauru (dnešní Madhjapradéš), který byl britským spojencem. Tamní mahárádža, hinduistický král Tukoji Rao Holkar III. byl podle výpovědí u soudu do kurtizány bláznivě zamilován a zakazoval jí stýkat se s její rodinou. Po porodu dcery, která zemřela a kurtizána z její smrti vinila porodní asistentky, se dala na útěk. A zamilovaný král ji začal pronásledovat.

Tři doživotí a tři tresty smrti

Všechny důkazy začaly postupně ukazovat na zosnovanou vraždu a únos objednané indaurským králem. Britská vláda se snažila celou záležitost utajit, tlak veřejnosti se však stále zvyšoval. Magnát Bawla pocházel z vlivné etnické komunity bohatých Memonů (řadí se k indickým muslimům), kteří vznesli vůči vládě námitky. Indičtí zákonodárci požadovali odpovědi v horní komoře britského indického zákonodárného sboru a případ byl dokonce projednáván v britské Dolní sněmovně.
 
Nejvyšší soud v Bombaji nakonec odsoudil tři muže na doživotí a další tři k trestu smrti. Trest však neminul ani šlechtu, indaurskému králi pohrozili Britové vyšetřovací komisí. Alternativním řešením pro něj byla už jen abdikace. Což mahárádža nakonec opravdu udělal. „Vzdávám se trůnu ve prospěch svého syna s tím, že nebude prováděno žádné další vyšetřování mé údajné spojitosti s tragédií na Malabar Hill,“ napsal tehdy britské vládě.

Mahárádža se nakonec přes odpor své rodiny oženil s Američankou a zemřel koncem 60. let v Paříži. Mumtáz Begumová se přestěhovala do Spojených států a zkusila tam rozjet hereckou kariéru. Nakonec oba upadli v zapomnění.

Podíl.