
Aktual.: 11.05.2025 13:50
Praha – Posunem v návrhu ruského prezidenta Vladimira Putina na jednání s Ukrajinou jsou bezpodmínečná jednání. Je otázka, jestli to není jen zdržovací taktika, řekl dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Uvedl rovněž, že má tendenci souhlasit s názorem francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který Putinův návrh označil za první krok, který ale nestačí. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka by se měl návrh hodnotit kladně. Spíše by se soustředil na to, že Putin chce trvalý mír a ne přestávku k dozbrojování, řekl.
Ruský prezident dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X Zelenskyj. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.
Podle Vondry bylo dosud konstantou, že si Putin nepřeje žádné příměří ani mír, pokud by nebyl diktován ruskými zájmy. „Posun je v tom, že on navrhl bezpodmínečná jednání, to, myslím, je novinka. Ale zároveň je otázka, jestli to není jenom zdržovací taktika, aby se vyhnul tomu bezpodmínečnému příměří,“ řekl. Jednání a bezpodmínečné příměří jsou podle Vondry provázané věci.
„Především si myslím, že to máme hodnotit kladně,“ řekl Vondráček. Návrh Ukrajiny na příměří zároveň provázela informace o tom, že jinak budou zpřísněny sankce, uvedl. V tuto chvíli podle něj není podstatné, co říká francouzský prezident Macron. „Spíš bych se soustředil na to, že Vladimir Putin řekl, že chce trvalé řešení, trvalý mír a ne přestávku určenou k dozbrojení,“ řekl Vondráček.
Podle europoslance Jana Farského (STAN) je důležitý prvek evropské diplomacie. „To třicetidenní příměří není z mého pohledu vzkaz jenom Putinovi, ale on to byl vzkaz i Trumpovi,“ řekl Farský. Evropští vyjednavači, kteří byli na Ukrajině, se podle něj snaží „zatáhnout Trumpa skutečně už do hry“, řekl.
„To uspořádání bude pro všechny přijatelné a všichni s tím budou souhlasit. Když byste udělal mír bez Ukrajiny, tak to nevydrží, když uděláte mír bez Ruska, tak to nevydrží, a když ho uděláte bez Evropy, tak to taky nevydrží,“ odpověděl Vondráček na otázku, kdo by měl příměří garantovat.
Sobotní návrh podpořil dnes i americký prezident Donald Trump. USA také byly první, které s takovým návrhem přišly. Putin zatím klid zbraní nepotvrdil. Místo toho navrhl setkání Ruska a Ukrajiny v Istanbulu. Tato schůzka by podle jeho poradce Jurije Ušakova zohlednila současný stav na bojišti i jednání z roku 2022. Rusko tehdy v chystané dohodě z Istanbulu požadovalo, aby se Ukrajina zavázala k neutralitě, zřekla se vstupu do NATO, omezila velikost svých ozbrojených sil a udělila východní Ukrajině zvláštní status. Prezident Zelenskyj dal najevo, že je proti takovým závazkům.