Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se dnes odpoledne setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Sejdou se spolu ve Skotsku, kam Trump původně přiletěl jen na čtyřdenní soukromou návštěvu. Vlastní tam totiž několik hřišť. Nakonec se ale nevyhne ani politice.

Jednání by se mělo týkat obchodních vztahů mezi Unií a Spojenými státy a toho, jak zabránit obchodní válce. Šéf Bílého domu již dříve prohlásil, že šance na uzavření dohody jsou padesát na padesát a zmínil zhruba dvacet bodů, které zatím uzavření dohody brání. Blíže je ale neupřesnil.

Takzvaná principiální dohoda, tedy o základních bodech, byla na spadnutí už na začátku července. Jednal o ní eurokomisař Maroš Šefčovič s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem. V sobotu 12. července ale Trump v překvapivém dopise Bruselu oznámil, že Spojené státy od 1. srpna zavedou třicetiprocentní cla na zboží z EU. A veškerá jednání se rozběhla nanovo.

V hledáčku je ocel a hliník

Představitelé a diplomaté EU ve čtvrtek uvedli, že rámcová dohoda o obchodu by mohla být uzavřena tento víkend. Pravděpodobně bude zahrnovat základní clo 15 procent na veškeré evropské zboží dovážené do USA a 50 procent na evropskou ocel a hliník. Trump přitom dosud hrozil tím, že bez dohody na zboží z EU uvalí Washington od 1. srpna clo 30 procent.

Může také dojít k průlomu ohledně dohody o farmaceutických výrobcích, která by stanovila clo 15 procent pro export.

K jednáním Trumpa s von der Leyenovou, která se mají konat v Turnberry na západě Skotska, se podle médií připojí mimo jiné Šefčovič. Dorazit má i Lutnick a americký obchodní zmocněnec Jamieson Greer.

Budeme se bránit

EU ale souběžně připravila i protiopatření, kdyby dohoda ohledně cel nakonec dojednána nebyla. Zástupci členských států EU tento týden podpořili poplatky na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur – tedy 2,3 bilionu korun. Protiopatření ze strany Unie by měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později. Zástupci EU však zdůrazňují, že prioritou jsou jednání s USA a dosažení dohody.

Británie letos v květnu jako první uzavřela dohodu o snížení cel s USA. Dohoda potvrdila kvóty a celní sazby na britské automobily a zrušila cla na britský letecký průmysl. Ponechala také v platnosti cla na ocel. V pondělí se Trump setká s britským premiérem Keirem Starmerem, podle agentury Reuters se očekává, že Starmer bude usilovat snížení cel na ocel.

Podíl.
Exit mobile version