Komerční prezentace Aktual.: 25.05.2025 08:48

Praha – Německý spisovatel Volker Kutscher po dvou desetiletích literární práce zakončil desátým dílem detektivní sérii s komisařem Gereonem Rathem. Závěrečný díl série, která se stala podkladem pro úspěšný televizní seriál Babylon Berlin, vychází v těchto dnech češtině. Román Rath zasazený do podzimu 1938, kdy se odehrál například židovský pogrom známý jako Křišťálová noc, představuje dramatické završení příběhu muže, který se snaží obstát v časech, kdy Německo ovládl nacismus.

Titul Rath je napínavým a dojemným zakončením série, která se po celém světě prodalo přes dva miliony výtisků. Kutscher v ní propojuje detektivní žánr s historickou výpovědí o jedné z nejtemnějších epoch evropských dějin. „Kutscher dokáže opravdu napínavě a věrohodně vyprávět o tom, jak se jeho hrdinové snaží najít své místo ve společnosti, kterou postupně ovládá nacistický režim,“ napsali v regionálním deníku Westdeutsche Allgemeine Zeitung.

V závěrečné části Kutscherovy ságy se hlavní hrdina Rath po letech skrývání v USA na podzim 1938 vrací do Německa. Je nucen se ukrývat v malém městečku nedaleko Kolína. V Berlíně se mezitím jeho žena, Charlotte Rathová, zapojí do vyšetřování vraždy, jelikož podezřelým je jejich bývalý pěstoun Fritze. Když Gereon zjistí, že Charlotte zmizela a dost možná byla uvězněna, rozhodne se riskovat a vydává se do hlavního města. Nenávist vůči Židům roste po celém Německu a události nabírají rychlý spád.

První díl příběhů komisaře Ratha s názvem Mokrá ryba vyšel v roce 2008 a odstartoval velký čtenářský zájem nejen v Německu, ale i v zahraničí. Následovaly romány Tichý zabiják, Goldstein, Spis Vaterland, První padlí, Lunapark, Marlow, Olympia a Transatlantik. Rathovy příběhy Kutscher zasadil do doby Výmarské republiky a nástupu fašismu ve 20. a 30. minulého století v Německu.

„Popsat historii nástupu fašismu v Německu byl můj základní nápad. Zajímala mě i ta kriminální stránka věci, protože mám rád gangsterky, ale vše se odehrává na pozadí kritických změn, kdy dění ovlivňuje rozpadající se demokracie a nástup fašismu,“ řekl před dvěma lety ČTK Kutscher při své návštěvě festivalu Svět knihy Praha. „Nacisté neříkali, že rozpoutají válku a holokaust, mluvili o velkém národním společenství, ale neříkali, jak toho dosáhnou. Romány jsem psal, protože jsem chtěl pochopit, jak se to mohlo stát, a také možná proto, aby lidé při čtení přemýšleli, jak by se v té době chovali oni a jestli dnes nejsou podobné problémy,“ dodal.

Romány s komisařem Rathem se staly předlohou úspěšného německého televizního seriálu Babylon Berlin, jehož režie se ujali Tom Tykwer, Achim von Borries a Hendrik Handloegten. Kutscher se na jejich scénářích nepodílel.

Volker Kutscher se narodil v roce 1962 ve městě Lindlar v Severním Porýní-Vestfálsku, dětství strávil ve Wipperfürthu. Studoval němčinu, filozofii a historii na univerzitách v Kolíně nad Rýnem a Wuppertalu, a než napsal svůj první detektivní román, pracoval jako novinář. V současnosti se kromě vlastní tvorby věnuje i psaní scénářů pro televizi.

Podíl.
Exit mobile version