Aktualizace: 16.06.2024 19:12

Osijek (Chorvatsko) – Čeští volejbalisté vyhráli téměř tříhodinovou bitvu o bronz v Evropské lize nad Estonskem a mají v soutěži pátou medaili. Po návratu do sestavy univerzála Patrika Indry, který se zranil v sobotním nepovedeném semifinále s Ukrajinou, odvrátili ve čtvrtém setu tři mečboly a rozhodující pátou sadu získali v poměru 15:12.

Svěřenci Jiřího Nováka přijeli do Osijeku jako druhý tým základní části, po šesti zápasech měli více bodů jen domácí Chorvaté, ale v semifinále s Ukrajinci si prožili velké zklamání. Od druhého setu se museli obejít bez jediného univerzála Indry, protože si pochroumal při došlapu kotník.

Dnes se nejvíce bodující hráč opět do hry zapojil a přispěl k zisku bronzu 26 body, více nikdo jiný v zápase nenasbíral. Těžkou chvíli si prožili Češi v koncovkách třetí i čtvrté sady: v prvním případě zahodili šest setbolů a prohráli 31:33, ve čtvrtém byli naopak na pokraji porážky. Estonci ale ani jeden ze tří mečbolů nevyužili.

Zkrácený tie-break Novákův tým při závěrečné sérii servisů kapitána Adama Zajíčka dotáhl k medailové radosti. V roce 2004 vyhráli Češi první ročník a pak ještě předloni, stříbro mají z roku 2018 a bronz z roku 2013.

Další vrchol reprezentační sezony volejbalisty čeká od konce srpna, kdy rozehrají kvalifikaci o mistrovství Evropy 2026. O zlato v Evropské lize se dnes v Osijeku utkají Ukrajina a domácí Chorvatsko.