Aktualizace: 8.02.2024 04:25

Islámábád – V Pákistánu se dnes konají parlamentní volby, které jsou poznamenány násilím. Při třech útocích na příslušníky bezpečnostních sil zahynulo nejméně osm lidí a další utrpěli zranění. Krátce před začátkem hlasování pákistánská vláda pozastavila fungování mobilních sítí v celé zemi, napsaly s odvoláním na ministerstvo vnitra agentury AFP a Reuters.

Za důvod překvapivého přerušení mobilní komunikace ministerstvo označilo posílení bezpečnosti ve volební den. „V důsledku nedávných teroristických incidentů v zemi byly zmařeny drahocenné životy. Bezpečnostní opatření jsou nezbytná k udržení veřejného pořádku a řešení možných hrozeb, proto jsme dočasně pozastavili mobilní služby v celé zemi,“ uvedl resort vnitra na síti X.

Na bezpečnost hlasování dohlíží na 600.000 policistů, vojáků a členů polovojenských sil, přesto jsou z různých míst hlášeny násilnosti. V okrese Déra Ismáíl Chán na severozápadě země dnes při výbuchu bomby a následné střelbě ozbrojenců na policejní auto zahynulo pět policistů, další dva utrpěli zranění. Agentura AP připomněla, že oblast byla v minulosti baštou pákistánské odnože islamistického hnutí Tálibán.

V okrese Tank v provincii Chajbar Pachtunchvá nedaleko hranic s Afghánistánem ozbrojenci předtím zastřelili policistu.

V neklidné jihozápadní provincii Balúčistán dnes při explozi bomby v blízkosti jedné z volebních místností přišli o život dva členové bezpečnostních sil a devět dalších bylo zraněno.

Ve středu si dva pumové útoky na kanceláře volebních kandidátů a stran v Balúčistánu vyžádaly nejméně 30 obětí, uvedla agentura AP. K oběma atentátům se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

Ve volbách, které začaly v 8:00 místního času (4:00 SEČ) a skončí v 17:00 místního času (13:00 SEČ), se očekává vítězství Pákistánské muslimské ligy (PML-N) bývalého předsedy vlády Naváze Šarífa, který se v říjnu po čtyřech letech dobrovolného exilu vrátil do země.

Důvěryhodnost hlasování v Pákistánu byla už dopředu zpochybňována, a to i proto, že jeden z nejpopulárnějších politiků v zemi, expremiér Imran Chán, byl minulý týden ve třech procesech odsouzen k mnohaletým trestům vězení. Jeho Hnutí za spravedlnost (PTI) v posledním roce navíc čelilo zatýkání a omezování kampaně.

Dnes Chánova strana kritizovala přerušení mobilního spojení, které má podle opozice mimo jiné zabránit svolávání demonstrací. Hnutí za spravedlnost tento krok označilo za „vážný útok na demokracii“ a „zbabělý pokus těch, kdo jsou u moci, umlčet disent, manipulovat volebními výsledky a omezit práva pákistánského lidu“.

K obnově mobilního signálu vyzvalo i další významné politické uskupení – Pákistánská lidová strana (PPP) vedená Bilaválem Bhuttem Zardárím, synem expremiérky Bénazír Bhuttové, kterou v roce 2007 zavraždili při atentátu islamisté. Šarífova a Zardárího strana jsou tradičními rivaly, po sesazení Imrana Chána v roce 2022 ale spolu vytvořili koaliční vládu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.