Vojenská policie prověřuje podezření související s vývozem dronů z Česka na Ukrajinu. Jde například o možné zneužívání diplomatických pasů a údajné pašování dronů ze strany armády. Týká se to projektu Nemesis, který organizuje spolek Skupina D, informovala v neděli ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Místopředseda sněmovního výboru pro obranu poslanec Pavel Růžička (ANO) ji v pondělním pořadu Události, komentáře podpořil s tím, že vše má být vyšetřeno. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nestr. – člen klubu ODS a TOP 09) pak k současné veřejné diskusi řekl, že vše se mělo řešit za „zavřenými dveřmi“.

„Je potřeba sporné věci řešit, ale nedělal bych to na veřejnosti,“ soudí senátor Fischer. Podle něho by měly zůstat zakryty, protože se týkají informací velmi důležitých nejen pro Ukrajinu, ale pro Českou republiku. Zmínil potřebu při tom všem vidět „velký obraz“. Tedy to, že na Ukrajině probíhá bitva o budoucnost Evropy a je nutné mít informace o nejnovějších způsobech válčení. „Neměli bychom zapomenout na bezpečnost ČR a obranyschopnost státu.“

Poslanec Růžička zmínil, že vše odstartovala jeho interpelace z 29. května 2024, po které se tři čtvrtě roku nic nedělo. Pak mu prý ministryně po zadání vnitřního auditu odepsala, že pochybnosti, které má on, má i ona. Dodal, že po auditu si některá zjištění řeší samo ministerstvo v rámci kázeňských pravomocí a něco předalo vojenské policii. Za některá pochybení podle Růžičky může velitel speciálních sil Miroslav Hofírek a jeho nadřízený, náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka.

Obvinění jsou vážná, říká Černochová

Ministryně obrany považuje obvinění za vážná. „Já, jako ministryně obrany musím dbát na to, aby vše, co probíhá, probíhalo transparentně. Aby nebyla obvinění, že jsou zneužíváni vojáci nebo že se pašuji nějaké zbraně někam.“ Dodala, že když něco takového ve veřejném prostoru zazní, musí to nechat prošetřit.

Černochová odmítla v nedělním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News, že by si na někoho zasedla či na někoho poštvala policii nebo inspekci. „Pokud ministr obrany na základě interpelace místopředsedy výboru pro obranu dostane nějaké informace, které se objeví ve veřejném prostoru, a pan Růžička je měl od vojáků, tak já je musím prověřit,“ sdělila.

Senátor Fischer v další fázi televizní diskuse uvedl, že poslanec Růžička zveřejňuje na sociální síti informace, které jsou tajné nebo které by měly zůstat neveřejné.

To Růžička odmítl s tím, že nezveřejnil jediný tajný dokument. Naopak podotkl, že senátor „souhlasí s pašováním zbraní na Ukrajinu“ a dodal, že je divné, když on, jako opoziční poslanec v tomto případě obhajuje koaliční ministryni.

O dronech a o speciálních silách

Růžička dále tvrdil – a odvolával se přitom na údajné informace od ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) – že „Nemesis na Ukrajinu nic nedodává. Skupina D nedodala na Ukrajinu jeden jediný dron.“

Zmínil rovněž, co (velitel speciálních sil Miroslav) Hofírek údajně řekl o působení vojáků speciálních sil v Keni. „Polovina vojáků speciálních sil tam byla na cvičení, které schválil výbor pro obranu. A druhá půlka těch vojáků tam byla s diplomatickými silami,“ interpretoval Růžička obdrženou informaci.

Senátor Fischer na to uvedl, že zveřejnění informace o služebním vyslání speciálních jednotek do zahraničí podléhá velmi vysokému stupni utajení, tedy tajné či přísně tajné. „To znamená, že pan poslanec tady zveřejňuje informace, které pokud tvrdí, že jsou skutečně pravdivé, tak je na štíru se zákonem o utajovaných skutečnostech.“

Co prověřuje vojenská policie

Server Aktuálně.cz ve čtvrtek 6. února napsal, že elitní vojáci nelegálně vozili drony na Ukrajinu. Drony pocházejí ze sbírky, na jejímž organizování se podílel například herec Ondřej Vetchý (zakladatel a předseda spolku Skupina D). 

Čestným předsedou spolku je náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Mezi jeho klíčové lidi je na stránkách spolku uváděn i vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn, dříve působící ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky. 

Vetchý nedávno podal trestní oznámení za pomluvu. Po policii chce, aby našla neznámého pachatele, který o spolku šíří lži. Navrhuje výslech ministryně obrany i šéfa tajné služby.

Server uvedl, že trestní řízení týkající se součinnosti armády se spolkem Skupina D se bezprostředně týká speciálních sil. Mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková serveru sdělila, že se prověřuje „možné neoprávněné nakládání s majetkem ministerstva obrany a možné využívání příslušníků armády nad rámec úkolů ozbrojených sil“. 

Podle informací Aktuálně.cz šlo třeba o to, že vojenský materiál provázeli na Ukrajinu příslušníci 601. skupiny speciálních sil, ale neměli pro to povolení parlamentu.

Podíl.
Exit mobile version