Aktual.: 25.11.2024 19:53

Praha – Biatlonistka Tereza Voborníková vstupuje do nové sezony s velkou neznámou. Pod novými trenéry Lucou Bormolinim a Lukášem Dostálem absolvovala dobrou přípravu, ale v jejím závěru ji zastavily zdravotní potíže. Na dnešním setkání s novináři řekla, že by ráda navázala na minulý ročník, kde byla ve Světovém poháru šestnáctá, směrem k úvodnímu podniku ve finském Kontiolahti je však opatrná.

„Moc ráda bych řekla, o co šlo, ale bohužel ani po opakovaných odběrech i testování na covid jsme to z krve nezjistili,“ řekla Voborníková. „Měla jsem ale antibiotika a téměř třítýdenní výpadek, takže to nebylo nic lehkého. Naštěstí mi snad žádné trvalé následky na plicích nezůstaly, takže se budu jen modlit a doufat, že je vše v pořádku,“ uvedla čtyřiadvacetiletá rodačka z Vrchlabí.

Problémy ji zastihly na soustředění, dlouho měla horečky. Poté se přidal kašel, na nějž zabrala až antibiotika. „Druhý nebo třetí den jsem cestovala ze soustředění domů. Myslela jsem si, že jde o špatnou aklimatizaci na vysokou nadmořskou výšku, protože mě bolela hlava i tělo. Ale pak jsem si změřila teplotu a zjistila, že o aklimatizaci nejde,“ podotkla.

Zdravotní komplikace jí zkazily dobrý pocit z přípravy. „Já zase tak často nemocná nebývám a tohle pro mě byla první antibiotika po několika letech. Měla jsem kašel a všechno bylo na plicích, které k výkonu potřebuju nejvíc. Nebyla to žádná běžná rýma. Spíše jsem tedy zklamaná, že člověk celé léto trénuje, že to jde, jak má a pak ani ne dva měsíce před sezonou se stane tohle,“ řekla Voborníková.

Přestože se už cítí v pořádku, netuší, jak se na ní výpadek projeví. K sezoně, která startuje o víkendu v Kontiolahti, přistoupí postupně. „Až samotné závody ukážou, ale myslím, že jsme udělali, co se týče tréninku, vše správně. Začala jsem po malých krůčcích a už jsem v plné zátěží. Ve vytrvalostním sportu je ale každý den výpadku znát a u mě to byly skoro tři týdny. Doufám, že do Vánoc se to bude jen zlepšovat a snad to bude už dobré,“ řekla Voborníková, která si bude dál dělat kontrolní odběry a řídit se podle vlastních pocitů.

Biatlonistky nově vede dvojice trenérů Bormolini a Dostál, kteří nahradili po neúspěšné sezoně Nora Egila Gjellanda a Jiřího Holubce. „Pro mě to byla určitě pozitivní změna a já ji vřele uvítala. Po lidské i tréninkové rovině to bylo fajn a do září probíhalo z mé strany vše, jak mělo. Pak už to bylo kvůli té nemoci narušené,“ uvedla Voborníková.

Zatímco Markéta Davidová nesla v květnu Gjellandův odchod s nelibostí, Voborníková věří, že je tým na sezonu dobře připravený.

„Máme dva nové trenéry a i na jiné pozice přišli další lidé. Někteří potřebují malinko víc času, aby si to sedlo, ale většina je spokojená. Hlavně se s nimi dalo o všem mluvit. Když byly jakékoliv problémy, nebo se někomu něco nezdálo, mají skvělý přístup a cokoliv se s nimi dalo vyřešit. I ten, kdo nebyl spokojený, musel být, protože měl prostor si to vykomunikovat,“ řekla.

Líbil se jí i individuální přístup v tréninku. „Až si říkám, proč jsme to nedělali dřív? Vždyť jsme individuální sport a každý má trochu jiné potřeby. Pro nás to bylo super, jen pro trenéry to muselo být ohromně náročné dělat to šesti holkám na míru. Myslím, že jsme se s tím ale všichni popasovali,“ uvedla.

Ocenila také angažování norského experta Pera Öyivinda Torvika, který pomáhal reprezentantům s technikou běhu. „Vysvětlit techniku je hrozně těžké. Víme, kde máme chyby, ale je hrozně těžké to přenést do praxe. A on přesně ví a má metodické postupy, kdy nám řekne, co natáhnout, pokrčit a dosáhneme toho, čeho na těch lyžích chceme. Ještě nejsem tam, kde bych chtěla být, ale za jeden rok jsem udělala víc než za všechny ty roky,“ řekla Voborníková.

Podíl.