Aktualizace: 29.01.2024 19:00

Praha – Větší procento lidí podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS) používá konopí pro samoléčbu než pro rekreační účely. Řekl to na semináři ve Sněmovně, kde se debatovalo i o možné dostupnosti léčebného konopí bez receptu od lékaře. Podle průzkumu ze zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti za rok 2022 konopí vyzkoušelo 21 až 34 procent lidí starších 15 let, pro samoléčbu asi 12 až 15 procent.

Výhradně pro samoléčbu podle zprávy použilo v posledním roce před průzkumem konopí odhadem 190.000 až 250.000 lidí. „Zatímco míra rekreačního užívání významně klesá s věkem respondentů, užívání konopí z důvodu samoléčby s věkem respondentů roste, nejvyšší je ve věkových skupinách 55 až 64 a zejména starších 65 let,“ píše se ve zprávě.

Legálním způsobem získává podle informací Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL) zhruba 8000 lidí. Většina kvůli neutišitelné bolesti, na kterou nezabírají jiné léky, ale také kvůli rakovině nebo následkům chemoterapií, AIDS, Parkinsonově nemoci nebo roztroušené skleróze. Takovým nemocným část ceny hradí i zdravotní pojišťovna.

Povolení léčebné konopí předepisovat má asi 235 lékařů. Reálně ho ale podle Petra Plevy z Think tanku Racionální politiky závislostí předepisuje asi 130 až 150 z nich. Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) jsou pravidla jeho předepisování velmi striktní a rigidní. „Celý proces může být pro některé lékaře odrazující a oni proto po konopí nesáhnou,“ uvedl na semináři.

Podle lékařky a předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Zdenky Němečkové Crkvenjaš (ODS), která dala semináři ve Sněmovně záštitu, by léčebné konopí mohlo být variantou u pacientů, kteří kvůli bolesti mají předepsané silně návykové léky s opiáty. Podle Plevy tito nemocní užívají například fentanylové náplasti. O užívání fentanylu se v USA mluví jako o epidemii, ročně v jeho důsledku zemřou desítky tisíc lidí. Podle Plevy je konopí řádově méně nebezpečné.

V současné době se připravuje vládní návrh zákona o regulaci konopí. Původně měla obsahovat regulovaný trh, v první verzi zákona jsou pravidla pro samopěstování a vznik konopných klubů. Podle Plevy legalizace konopí nezlikviduje černý trh úplně, podle zahraničích zkušeností se ale výrazně zmenší, protože se klientela přesune k legálním zdrojům.

Černý trh také podle něj nezaručuje kvalitu, obsah THC nebo příměsí. „Z mého pohledu je podstatné, že víme, co těm lidem dáváme,“ uvedla Němečková k tomu, proč by jednou z možností, jak konopí získat, mohlo být i dostupné léčebné konopí v lékárnách. Podle Plevy se by se mohlo jednat například o masti nebo další produkty s nízkým obsahem THC do pěti procent.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.