Aktual.: 29.08.2024 11:26

Praha – Odstupující protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce i nadále řešit prevenci závislostí u dětí i dospělých, nastavení politiky regulace drog a dekriminalizaci „prohřešků s mizivou společenskou nebezpečností“. Uvedl to na své dnešní bilanční tiskové konference. Za nejzásadnější posun svého působení pokládá to, že se problematiku závislostí podařilo dostat do středu zájmů médií. Mezi aktuálními problémy jmenoval herní závislost mladých lidí. Vobořil zkritizoval, že 14 procent vězňů v ČR si odpykává trest za drogové činy, většina za konopí. Důvodem jsou podle něj příliš přísné tresty.

Vobořil bude od září nadále působit jako spolupracující expert na odboru strategií a analýz při Úřadu vlády. „Moje role se významně změní – nebudu už zodpovědný za rytmus, který ve vládě kolem těch debat běží,“ popsal. Dodal, že v tomto ohledu se mu uleví. Ačkoliv má v dohodě pět hodin práce týdně, je připravený pracovat více.

Do tématu se chce pustit i z neziskového, nevládního pohledu – zejména v rámci svého Think tanku Racionální politiky závislostí. Zdůraznil, že organizace nebude aktivistická. Její ambicí je připravovat podklady a data pro politiky i veřejnost.

Jako protidrogový koordinátor působil Vobořil už v letech 2010 až 2018, na post se pak vrátil v únoru 2022. Zmínil, že za celou dobu ho nejvíce překvapila rychlost, s jakou se v roce 2013 podařilo přijmout právní normu ohledně léčebného konopí. „Trvalo to pouhé tři měsíce do podpisu prezidenta. Jde to, když se chce,“ podotkl. U přijímání každého právního předpisu s drogovou problematikou je podle něj potřeba počítat s tlakem.

Právě o tlaku na svůj odchod z funkce – a to ze strany byznysu i politiků – hovořil již dříve. Rozhodnutí rezignovat oznámil po dohodě s premiérem a spolustraníkem Petrem Fialou (ODS) počátkem letošního července. S politiky se Vobořil dostával do sporu třeba při prosazování regulovaného trhu s konopím či danění tichého vína, ale i po svém komentáři k nálezu kokainu ve Sněmovně.

K zavedení regulovaného trhu s konopím Vobořil připravil návrh zákona, který počítá s konopnými kluby a samopěstováním. Normu nyní projednává vládní koalice. Usiloval také o posílení rozpočtu na prevenci a léčbu závislostí a podpořil možnost využití psychedelik v léčbě duševních onemocnění podle vědeckých poznatků. Dnes varoval rovněž před „epidemií“ nárůstu sebevražd mladých lidí či před hazardním hraním.

Osm desítek zahraničních odborníků na problematiku drog a závislostí tento měsíc vyzvalo v otevřeném dopise českou vládu, aby pokračovala v prosazování Vobořilových návrhů. Podle nich se Česko v posledních letech stalo vzorem citlivé protidrogové politiky, a to hlavně Vobořilovou zásluhou. Jako příklad uvedli rozšíření agendy závislostí i na hazard, snahy o dekriminalizaci uživatelů či prosazování regulace psychomodulačních látek, jako je například kratom. Vobořil k tomu dnes řekl, že na dopisu se nijak nepodílel a že je rád, že autoři nevolají po jeho návratu do funkce, protože by to neudělal.

Vobořil zkritizoval vysoké množství vězňů pykajících za drogovou činnost

Odstupující protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil dnes zkritizoval, že 14 procent vězňů v Česku si odpykává trest za drogové trestné činy. Za příčinu označil příliš dlouhé tresty. Podle něj je navíc většina z těchto lidí za mřížemi kvůli konopí, což označil za paradox i vzhledem k uvolnění přístupu v dříve nejpřísnějších státech jako Thajsku, USA či Maroku.

„Máme jedny z nejliberálnějších zákonů v Evropě, spolu s Portugalskem. Jsme ale mezi zeměmi s nejvyššími tresty,“ shrnul Vobořil. Upozornil, že zatímco 14 procent české vězeňské populace je ve vězení za drogovou činnost, drogová kriminalita v Česku dosahuje jen tři procenta z kriminality celkové.

„Je potřeba to napravit. Často ty lidi zavíráme do vězení, protože jsou nemocní. Takhle jednoduché to je. To, že kvůli nemoci dělají další nezákonné kroky, je chyba systému, ne těch lidí,“ podotkl. Některé změny v trestání by mohla přinést novela trestního zákoníku, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti.

Vobořil připomněl propuštění všech „konopných“ vězňů v Thajsku či to, že Maroko minulý týden pustilo několik set vězňů zavřených kvůli konopí. Česká vláda by podle něj měla tematiku konopí řešit okamžitě. „Mezinárodní scéna se strašně rychle hýbe. Na konci roku bude v Německu a celé EU úplně jiná situace, než je teď. Musíme tu diskusi nenechat ležet a tlačit na to, aby to, co vznikne, dávalo smysl i do budoucna a nemuselo se hned novelizovat,“ řekl v souvislosti s návrhem zákona o nakládání s konopím. Zopakoval, že podle něj je nejlepším řešením regulovaný trh. Poznamenal ale, že ve vládě není celková verze zákona v tuto chvíli preferovaná.

Zmíněný návrh mimo jiné stanovuje pravidla pro pěstování konopí – legalizuje jej pro vlastní potřebu na ploše do tří metrů čtverečních. Se zavedením přísně regulovaného trhu s konopím počítá vládou schválený Plán boje se závislostmi do konce roku 2025. Opakovaně jej doporučovala i Národní ekonomická rada vlády, podle níž extrémně represivní přístup k drogám zatěžuje rozpočet a neprojevuje se v omezení spotřeby či zmírnění škod. Pro regulovaný trh jsou Piráti, proti se staví mimo jiné lidovci.

Podíl.