Český průmysl a jednotlivé firmy jednají s korejskou společností KHNP o zapojení do projektu stavby nových jaderných bloků v Dukovanech samostatně, tedy nezávisle na vládě či ČEZu. Výsledkem by mělo být několik konkrétních dohod. Firmy ovšem žádají vládu o aktivní podporu při jednáních s Korejci.

Společnost ČEZ, která má jaderný tendr na starosti, v současné době jedná s KHNP o smlouvě na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Dohoda by podle stávajícího harmonogramu měla být podepsána na konci března příštího roku.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) o víkendu řekl, že šedesátiprocentní podíl českých firem na stavbě nových bloků zřejmě nebude ve smlouvě mezi ČEZem a KHNP zakotven. Česko ale podle něj bude tlačit na naplnění závazku, který firma přijala v době tendru. Dodržení podílu slibuje i korejská společnost.

„Co se týče zapojení průmyslu, tak o tom probíhají samostatná jednání napřímo mezi průmyslem a KHNP. Není to o jedné smlouvě, která by pokryla potřeby průmyslu a současně ČEZu. Zapojení českého průmyslu tedy bude předmětem konkrétních smluv na určité části a vstupy díla,“ uvedla ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Lenka Janáková.

Tento postup potvrdil také ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek. „Průmysl bude muset mít vlastní konkrétní smlouvy, které uzavře s KHNP,“ řekl.

Podpora je podle svazů klíčová

Oba však zároveň apelovali na vládu, aby zapojení tuzemských firem aktivně podporovala. „Vláda nesmí podcenit zapojení českých firem a velmi aktivně v tomto směru s KHNP jednat. Je to zakázka století a je potřeba, aby efekt HDP České republiky byl maximální a českému byznysu se otevřely dveře i v mnoha dalších zakázkách,“ podotkl Čížek. Podporu ze strany vlády vidí jako klíčovou také Hospodářská komora.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF, dalšího uchazeče, americkou společnost Westinghouse, vyřadila ze soutěže už dříve. Obě společnosti napadly výsledek tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zatím nepravomocně jejich námitky odmítl. V platnosti ale zůstává předběžné opatření, kterým úřad zakázal ČEZu uzavřít smlouvu s Korejci, platit přestane až po pravomocném rozhodnutí.

Podíl.
Exit mobile version