
Aktual.: 9.04.2025 00:07
Praha – Dopady amerických cel na české občany a firmy se bude na dnešním zasedání zabývat vláda. Na programu je i pravidelné vyhodnocení, nakolik je Česko připraveno k přijetí společné evropské měny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) by pak podle svých dřívějších vyjádření mohl předložit analýzu, která srovnává odměňování v bezpečnostních sborech a v armádě.
Spojené státy začaly od 5. dubna vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Ode dneška pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a v případě Evropské unie činí 20 procent. Premiér Petr Fiala (ODS) označil dříve cla za nešťastná a nesprávná. Neočekává, že by měla na Česko přímý dopad, ale jejich nepřímý dopad může být velmi silný.
Otázka přijetí eura patří v koalici ke sporným bodům. Vláda loni debatovala o možnosti stanovení termínu pro vstup do eurozóny nebo mechanismu směnných kurzů ERM II, nakonec ale tento krok neučinila. Na konci listopadu neuspěl ani návrh Starostů a nezávislých, aby kabinet jmenoval národního koordinátora pro euro.
Rakušan před týdnem uvedl, že novela navyšující náborový příspěvek a další benefity pro vojáky vytváří konkurenční výhodu při náboru do armády. Zákon tak potenciálně rozevírá nůžky v odměňování mezi vojáky a příslušníky bezpečnostních sborů. V návaznosti na analýzu porovnávající odměňování chce předložit opatření, které by výsledky zohlednilo. „Na jedno místo policisty by připadalo od července o 4000 korun navíc,“ řekl. Navýšení u vojáků se podle něj pohybuje v rozmezí 2500 až 7000 korun.
Ministři mají na programu i Národní plán geriatrické péče do roku 2035, podle kterého má Česko v nemocnicích zhruba pětinu doporučeného počtu geriatrických lůžek, kde se lékaři specializují na léčbu seniorů. Projednají i koncepci nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem do roku 2035 či informace o útlumu hlubinného dobývání černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru za minulý rok.