Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.

Novela reaguje na unijní migrační pakt, který ANO a SPD odmítají. Podle Rakušana jde o zpřísnění, které fakticky naplní povinnost převést do české legislativy nejdůležitější části paktu. „Nemáme čas čekat v zablokované sněmovně a nechat se předběhnout všemi sousedními i jinými evropskými zeměmi, které se také různým zpřísněním azylové politiky zabývají,“ prohlásil ministr. Na předchozí schůzku s opozicí nedorazili zástupci ANO, Rakušan chce opozici ještě jednou představit naléhavost tématu a vyslechnout si jejich návrhy.

Předloha například předpokládá, že pokud bude cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl, čímž by se mělo zamezit podávání účelových žádostí o mezinárodní ochranu. V případě, že o vyhoštění rozhodne jiný členský stát, v Česku už se znovu rozhodovat nebude. Do jednoho se spojí řízení o neudělení mezinárodní ochrany a o rozhodnutí o návratu cizince do země původu. Soudy budou muset zvážit, zda v případě, kdy bude cizinec odsouzen za trestnou činnost, je namístě uložit také trest vyhoštění.

Migranti by měli procházet i novým epidemiologickým screeningem. Policie a úřady budou moci u migrantů použít informace z jejich mobilních telefonů k jejich identifikaci. Žadatelům o azyl budou moci úřady podle ministerstva vnitra také určit místo pobytu nebo nařídit povinnost pobývat v azylových zařízeních.

Úřady budou moci omezit sociální standardy žadatelů o azyl na ubytování a stravu i omezit jejich přístup na pracovní trh. Ministerský odbor azylové a migrační politiky má rozhodovat v kratších lhůtách. Rychleji budou muset postupovat v případě odvolání soudy, podle konkrétního typu případu budou mít na verdikt pět týdnů až rok.

Podle vládních představitelů má úprava zabránit tomu, aby se česká pravidla stala pro migranty příznivější než v jiných zemích. „Je více než pravděpodobné očekávat, že Německo přijme zpřísnění pravidel. Víme, že tak činí i další vlády kolem nás,“ uvedla v Událostech, komentářích místopředsedkyně ODS Eva Decroix.

Novela podle Rakušana obsahuje i základní části evropského migračního paktu. Právě to vadí opozičnímu hnutí ANO, které iniciativu označuje za předvolební tah. „Pro mě je to kouřová clona k zakrytí zásadních problémů,“ sdělil v Událostech, komentářích místopředseda hnutí ANO Robert Králíček.

Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Vláda usiluje o to, aby novela začala platit od začátku příštího roku. Loni podle ministerstva vnitra výrazně ubylo zadržených běženců, kteří na území Česka vstoupili nelegálně. Bylo jich 420, tedy ani ne desetina jejich počtu z roku 2023. Žadatelů o azyl bylo necelých čtrnáct set, tedy podobné množství lidí jako předloni.

Podíl.
Exit mobile version