
Komerční prezentace Aktual.: 8.04.2025 15:38
Praha – Vláda ve středu projedná reakci na americká cla. Na program jednání vlády zařadil premiér Petr Fiala (ODS) bod nazvaný Dopady amerických cel na české občany a firmy. ČTK to potvrdila mluvčí kabinetu Lucie Michut Ješátková. Téma kabinet projedná hned v úvodu zasedání. V pondělí rozeslala Evropská komise jednotlivým členským státům konečný návrh ohledně prvních odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník. Hlasování o těchto protiopatřeních se v takzvaném komitologickém výboru uskuteční ve středu odpoledne. Následně by první část opatření měla vstoupit v platnost 15. dubna, druhá část pak 15. či 16. května a další část až od prosince.
Ve výboru zasedají zástupci členských států EU, za Česko tam bude zástupce ministerstva průmyslu a obchodu.
O dopadech amerických cel na evropské exporty dnes Fiala a také vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v Praze jednali s předsedou nejsilnější frakce v Evropském parlamentu – evropských lidovců Manfredem Weberem. „Premiér Fiala označil jednostranné kroky USA za nespravedlivé a poškozující všechny občany EU. Zdůraznil, že tyto kroky nelze přehlížet a je nezbytné, aby Evropa byla připravena na ně odpovědět. Podle Fialy je klíčové, aby unie postupovala jednotně a pevně při obhajobě evropských hospodářských zájmů,“ uvedl tiskový odbor Strakovy akademie k setkání v Kramářově vile. Jednání politiků se týkalo také revize klíčových aspektů Green Dealu, zejména v automobilovém průmyslu, systému obchodování s emisními povolenkami a klimatických cílech pro rok 2040, a migrace. Dotklo se i obranné politiky EU a debat o evropském rozpočtu. Premiér zdůraznil potřebu zachovat prioritu pro obranu, infrastrukturu, kohezní politiku a zemědělství, přičemž varoval před zvyšováním zadlužení.
Weber přijel do Prahy na pozvání vládního hnutí STAN. „Na jednání našich ministrů a europoslanců jsme měli celkem jasné téma. Cla, která se nově dotýkají EU a škodí exportu. Proto jsme pozvali i české podnikatele, aby mohli s šéfem nejsilnější evropské frakce situaci probrat,“ uvedl na síti X Rakušan. Pro Evropu je podle něj opět nejdůležitější jednota a spolupráce, a to nejen v celní válce, ale i v té druhé, kde Ukrajina bojuje proti ruské agresi.
Evropská unie se chce stále vyhnout obchodní válce se Spojenými státy, navzdory tomu, že americká administrativa odmítla nabídku nulových cel v průmyslu, kterou předložil Brusel, uvedl dnes mluvčí Evropské komise. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová v pondělí uvedla, že Washingtonu při vyjednávání o clech už dříve nabídli například nulová cla na průmyslové výrobky. Podle eurokomisaře pro obchod Maroše Šefčoviče o této nabídce s Američany mluvil už v polovině února, tedy předtím, než prezident Donald Trump oznámil první cla na EU. Podle bruselského serveru Politico navrhuje komise uvalit 25procentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu. Na seznamu nicméně není americký bourbon a whisky, čímž Brusel vyhověl požadavkům zejména Francie a Itálie.
Fiala po Trumpově vystoupení ke změně celní politiky uvedl, že cla považuje za nešťastná a nesprávná. Evropa chce podle něj s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět. Přímý dopad dovozních poplatků na Česko nečeká, dolehnout ale mohou velmi silně nepřímo prostřednictvím vývozu přes jiné země.