Někteří lékaři a zdravotní sestry ve své ordinaci využívají virtuální sestru – hlasovou asistentku, která jim zjednodušuje komunikaci s pacienty, laboratořemi nebo jinými lékaři. Dokáže přijímat hovory, telefonovat, pomáhá s objednáváním termínů anebo předpisem léků na chronická onemocnění. Funguje ve formě voicebota i aplikace. Podle spoluzakladatele prvního z několika projektů Ondřeje Sobotky v Česku aplikace fungující na podobném principu používá přibližně 1500 lékařů. Nejčastěji se jedná o praktiky, pediatry, neurology, gynekology anebo stomatology.
„Dobrý den, v ordinaci se právě věnují objednaným pacientům, voláte jako pacient, nebo se jedná o jinou záležitost? Pokud chcete, abych za vás předala požadavek do ordinace já, zůstaňte na lince.“ Takhle nějak vypadá, když se lidé dovolají virtuální asistentce. Lékaři a zdravotní sestry se díky ní mohou plně věnovat pacientovi, který je právě v ordinaci.
„Virtuální sestra zjišťuje, zda do ordinace volají přímo pacienti, nebo třeba laboratoře, agentury domácí péče anebo nemocnice. Hlasová asistentka pacientovi položí otázky, aby mu mohla efektivně pomoci nebo ho objednala,“ vysvětluje praktický lékař a spoluzakladatel projektu Virtuální sestry Emmy Ondřej Sobotka.
Pokud má pacient vážnější zdravotní potíže, spojuje ho virtuální sestra přímo s ordinací. „Ale zároveň vždy upozorní na to, aby dotyčný volal linku 155, pokud by se jednalo o život ohrožující stav. Pokud se to ale nepodaří, v ordinaci vždy uvidíme, kdo volal a co potřeboval, a tak nám neunikne nic zásadního,“ dál upřesňuje.
Nejen voicebot, ale také aplikace
Kromě přijímání hovorů voicebotem (hlasovým botem) mohou pacienti využít aplikaci, přes kterou mohou zasílat dokumenty nebo výpisy ze zdravotní dokumentace. „Pacienti nám touto cestou zasílají svoje požadavky různého druhu, nejčastěji jde o předpis chronických léků, pro které není nutná návštěva v ordinaci, objednání termínu návštěvy, nejrůznější konzultace zdravotního stavu a předávání lékařských zpráv pacienta,“ vyjmenovává Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.
Pacienti mohou v aplikaci i on-line zaplatit. „Výhodou je také možnost přiložení fotografie, žádost o vystavení e-receptu, objednání k očkování anebo k preventivní prohlídce,“ doplňuje pediatr Martin Plšek z Poličky, který virtuální sestru ve své ordinaci používá zhruba rok.
Šetří čas i pacientům
Pacienti na aplikaci reagují většinou kladně, s lékaři mají navíc stále možnost komunikovat i tradičně – telefonicky, osobně nebo pomocí e-mailu. „Většina pacientů oceňuje, že je pro ně tento způsob komunikace komfortnější a jednodušší, používají ji i ti, kteří k ní byli zpočátku nedůvěřiví a rezervovaní. Zajímavé je, že to úplně nesouvisí s věkem. Máme v ordinaci osmdesátníky, kteří Emmy bez problému používají, ale najdou se čtyřicátníci, kteří ji odmítají,“ podotýká Šonka. „Zpočátku ji řada lidí odmítala, ale nyní více osob aplikaci chválí, než na ni nadává. Dokonce i řada pacientů vyššího věku je ráda,“ doplňuje všeobecný praktický lékař z Liberce Jakub Dlouhý.