
Komerční prezentace Aktual.: 20.05.2025 18:42
Praha – Retrospektivu výtvarníka, ilustrátora a scenáristy a jednoho z nejvýraznějších autorů českého animovaného filmu Jiřího Trnky (1912 až 1969) budou moci od čtvrtka do konce srpna zhlédnout návštěvníci pražské Galerie Villa Pellé. Pod názvem Trnka – Příběh legendy nabídne známé i méně známé ilustrace knih, filmové i divadelní loutky, dávné autorovy novinové anekdoty a také plastiky či obrazy. Výstavu doplňuje několik původních filmů, interaktivní průvodci, kino a herna pro děti. Souhrnná výstava Trnkova díla vznikla 33 let po poslední obdobné prezentaci, řekla dnes novinářům kurátorka Martina Vítková. Kurátorsky se na expozici podílel i výtvarníkův syn Jan Trnka.
Výstava zabírá všechna tři podlaží Villy Pellé. V prvním naleznou návštěvníci malířskou a sochařskou část Trnkova díla. „Ačkoli si jí autor považoval nejvíc, mluvilo se o ní jako o hrbáčově hrbu, že tam není,“ popsala Vítková vztah dobového publika k malbám, které zachycovaly cirkus, zátiší, členy nejbližší členy rodiny či kytice a krajiny. Později v 60. letech se pak Trnka věnoval i abstrakci. Vystaveny jsou tři podobizny autora z tří fází jeho života a také portréty jeho dětí, včetně obrazu Jana Trnky jako malého chlapce či Trnkovy manželky. Druhou část expozice tvoří slavné ilustrace Broučků Jana Karafiáta, Andersenových pohádek či Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek a také ilustrace filmové. Vystaveny jsou přitom díla vytvořená různorodými výtvarnými technikami.
Podkroví vily v pražské Bubenči obydlely po dobu expozice loutky. Trnka je podle vzpomínek syna uměl vyndávat ze dřeva, jako by tam byly odjakživa. K tomu byl mimořádně řemeslně zručný, takže loutku nejen vyřezal, ale ušil jí i oblečení.
První divadlo Trnka vyrobil už jako zhruba desetiletý, loutky ještě dříve, ty první mu ale spálil tatínek za špatné školní výsledky. Životní příběh pozdější legendy vykresluje s pomocí řady fotografií chronologická osa, která prostupuje výstavou souběžně se schody. Autoři neopomenuli ani Trnkovo přátelství s Janem Werichem či Františkem Hrubínem.
Trnkova filmová a ilustrátorská práce se stále těší mezinárodnímu uznání. Jeho snímky vítězily na mezinárodních festivalech. Podílel se na Expu v Bruselu 1958 a v Montrealu 1967. Největší popularitu mu přinesly ilustrace dětských knih. Spolu s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem stál u zrodu studia Bratři v triku. Už za studií na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1929 až 1935 se živil ilustracemi do časopisů, návrhy hraček či scénografickými návrhy. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro divadlo Josefa Skupy v Plzni, později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. Po absolvování školy působil také jako kostýmní a scénický výtvarník v Národním divadle. V době druhé světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů.
Trnkovu filmovou tvorbu připomene v souvislosti s výstavou v květnu a v červnu přehlídka v kině Ponrepo. Některé se budou promítat v restaurované podobě. Uvedeny budou například Špalíček a Staré pověsti české nebo pásmo nepříliš známých krátkých filmů jako Arie prérie, Ruka, Kybernetická babička nebo Vášeň.