
Komerční prezentace Aktual.: 18.07.2025 12:16
Praha – Češi se nyní více obávají sucha a politiky Ruska, naopak se od posledního měření před čtyřmi lety zmírnily jejich obavy z příchodu migrantů. I nadále považují lidé za největší nebezpečí pro Česko islámský fundamentalismus, terorismus a mezinárodní organizovaný zločin. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM.
Respondenti v průzkumu označovali na devítibodové škále, jak velké nebezpečí pro Česko představují jednotlivé okolnosti. Pohled veřejnosti na islámský fundamentalismus, terorismus a mezinárodní organizovaný zločin se za čtyři roky téměř nezměnil. Nadále je lidé vnímají jako největší hrozby. Za velmi velké nebezpečí (označené devítkou) je zvolila minimálně polovina dotázaných, další pětina je považuje na velké nebezpečí.
Zatímco v roce 2021 se příchodu uprchlíků velmi obávaly tři čtvrtiny lidí, letos to bylo 58 procent respondentů. „Jako srovnatelné nebezpečí pro naši zemi je nyní vnímáno také sucho. Tento konkrétní projev změny klimatu lidé obecně považují za o něco větší hrozbu než změnu klimatu samotnou,“ uvedl STEM.
Méně obav mají lidé z politiky Číny a cizích zpravodajských služeb. Naopak se za čtyři roky zvýšily obavy lidí z politiky Ruska. Autoři ale připomínají, že minulý průzkum se konal ještě před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Více obav mají nyní Češi také z politických rozhodnutí Evropské unie a politiky USA.
Autoři uvedli, že vliv na vnímání hrozeb mají věk, vzdělání a stranické preference respondentů. Obecně mají menší obavy mladí lidé do 29 let. Islámský fundamentalismus, terorismus a mezinárodní organizovaný zločin označilo za velmi nebezpečné sedm z deseti lidí starších 60 let. „Roli v uvedených případech hraje také vzdělání, obavy jsou častější u lidí s nižším vzděláním,“ napsali autoři. Podobné je to také u obav z příchodu uprchlíků.
Respondenti měli v průzkum také vybrat, kterým hrozbám podle nich bude nutné v budoucnu čelit. Zhruba pětina lidí dala na první místo vlnu nelegální migrace, častěji ji volili opět lidí s nižším vzděláním. Druhou nejčastější hrozbou budou podle dotázaných dezinformace, manipulace a další formy vlivového působení, pro tuto možnost se častěji vyjadřovali vysokoškolsky vzdělaní lidé. Dále se Češi obávají častějšího výskytu živelních pohrom, jako jsou povodně či tornáda, ale také kybernetických útoků na občany a kritickou infrastrukturu.
Průzkum se uskutečnil od 12. do 26. června a zúčastnilo se ho 1059 dospělých respondentů.