Skoro plná kapacita nebo zapsání na místo náhradníka – taková je už teď realita na řadě letních příměstských táborů, které vypisují volnočasové organizace v Praze. A to i přesto, že do letních prázdnin zbývá ještě přibližně pět měsíců. Většina organizací oslovených Českou televizí už teď hlásí plnou kapacitu nebo poslední volná místa. Největší zájem je o příměstské tábory pro předškoláky. Delší pobytové tábory naopak tolik netáhnou.

Obrovský zájem o příměstské tábory potvrzuje ředitel Domu dětí a mládeže (DDM) na Praze 11 Zbyněk Lála. „Krátce po spuštění přihlášek máme všechny příměstské tábory obsazené, tam je to vždycky opravdu extrémní rychlost. Kdybychom mohli, tak počet táborů navýšíme, protože věříme, že by se vyprodaly. Bohužel ale nejsou tábory ani dostatek vedoucích,“ říká.

Stejný zájem vidí i zástupce ředitele DDM na Praze 2 Liboslav Matoušek. „Po první hodině, co jsme spustili přihlašování, jsme měli už okolo tisícovky zájemců. Větší zájem vidím u příměstských, ty už jsou nyní z devadesáti procent obsazené a někde máme až patnáct náhradníků, na mnohé se nedostane,“ potvrzuje. Vliv na množství přihlášek má podle něj ale i věk dítěte. „Čím menší děti, tím je u příměstských táborů zájem větší. Největší zájem je u předškoláků, rodiče je na tábory posílají hned jak zavřou mateřinky,“ dodává Matoušek.

Přihlašování už spustil i DDM na Praze 4. „Přihlašování máme spuštěné týden, a to jak na příměstské, tak na pobytové tábory. Obecně už máme ze 75 procent obsazeno. Příměstské tábory se samozřejmě plní daleko rychleji a některé už mají i převisy a rodiče hlásí děti jen jako náhradníky,“ říká Ivan Čermák z DDM Prahy 4.

Pokles zájmu o pobytové tábory, děti preferují kratší programy

Zatímco zájem o příměstské tábory je enormní, u delších pobytových táborů si oslovené domy dětí a mládeže všímají spíš poklesu. „U pobytových táborů je to druhým třetím rokem horší, dřív byly obsazené daleko rychleji než teď. Obecně čím delší tábor, tím hůře se obsazuje,“ říká Matoušek.

I Lála pozoruje podobný trend. „Letní pobytové tábory jsou opravdu méně žádané, než tomu bylo v minulosti. I tak máme ale jen deset procent volných míst z celkového tisíce,“ dodává.

„Obecně se specificky orientované tábory naplňují později. Jedná se například o kombinaci plavání a výuky angličtiny, tam je ta obsazenost velmi malá. U modelářských nebo lezeckých je ale zase zájem enormní,“ dodává Čermák.

Předseda Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka má ale pro tuto problematiku jasné vysvětlení. „Problém s pomalejším obsazováním pobytových táborů rozhodně nevidím u soukromých provozovatelů. Ti se opravdu přizpůsobili době a dělají daleko kratší tábory, protože ví, že moderní děti nechtějí odjet nikam na dlouho. Rozhodně ne na dva nebo tři týdny. O takové tábory je už opravdu minimální zájem,“ vysvětluje Topinka.

Podle některých dotázaných má na rychlé vyčerpání kapacit vliv hlavně možnost on-line přihlašování. „Největší přínos za poslední roky vidím ve formě on-line přihlašování. To se spustilo po covidu a od té doby máme takhle dramatický nárůst přihlášek ihned po vypsání,“ přiblížil Čermák. „Nápor po vypsání termínů je enormní, lidé přesně vědí, kdy už mají čekat u počítače a přihlašovat se,“ dodává Matoušek.

Podíl.
Exit mobile version