Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
Kvůli nedostatku financí v minulosti na Vysočině skončila desítka obchodů. „Máme dva dotační tituly – venkovské služby, tam je alokace devět milionů, a obchůdek, kde byly v roce 2025 čerpány tři miliony korun,“ vysvětluje hejtman Vysočiny Martin Kukla (ANO).
Peníze z dotací se dají využít na mzdy, nájem, vytápění a další provozní výdaje. Ale třeba také na služby, které souvisí s bezobslužným provozem.
Dotace zaplatí energie nebo prodavačku
V obci Jeřišno roční náklady na prodejnu vyjdou na dvě stě tisíc korun. Dotace prodejně pokryje poplatky za energie, tedy šedesát tisíc korun, uvádí starostka Dagmar Vaňková (nestr.). Provozovatelka obchůdku Veronika Kubátová potraviny lidem bez příplatku po předchozí objednávce i rozváží. „Hlavní sortiment je tady na vesnici pečivo a uzenina,“ říká. A místní obchod kousek od bydliště lidé oceňují: „Třeba i můj nemohoucí tatínek má radost, že je otevřeno a může si nakoupit, co chce,“ komentuje zákaznice Marie Pešková.
V Heřmanově zase z krajské dotace zaplatí prodavačku a ostatní náklady jdou za obcí. Když má zrovna dovolenou, zaskakuje za ni starostka Pavla Chadimová (nestr.): „Abychom nezavírali zbytečně.“ Obecní obchod nyní zásobuje příměstský tábor, školku, místní i turisty.
Uzeniny a pečivo jsou hlavním sortimentem také v Chlumu. „Zde nakupují nejvíce senioři a lidi, kteří nemají možnost nakupovat v supermarketech,“ přibližuje starosta Jiří Mašek (nestr.). Chlum patří mezi 170 vesnic, kterým letos kraj peníze pošle znovu.
Ministerstvo podporuje i hybridní a automatizované prodejny. Získat se dá až milion korun na digitální řešení nebo inovace. O dotace lze žádat do konce října.