Aktualizace: 27.03.2024 13:53

Ostrava – Celkem 181 věřitelů společnosti Tameh Czech přihlásilo u soudu pohledávky dohromady za 8,27 miliardy korun. Ve zprávě o činnosti a hospodářské situaci firmy zveřejněné v Insolvenčním rejstříku to uvedl insolvenční správce Dominik Hart ze společnosti Hart & Partners. V roce 2022 měla firma obrat 7,48 miliardy korun. Schůze věřitelů se bude konat v dubnu.

Tameh Czech je dodavatelem energií pro hutní podnik Liberty Ostrava. Od loňského prosince je v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Zdůvodnila ho tím, že jí Liberty, která je jejím jediným zákazníkem, dlouhodobě neplatila. Insolvenční správce uvedl, že k letošnímu 21. únoru činily pohledávky Tamehu vůči Liberty 2,18 miliardy korun.

Tameh ukončil provoz a přestal Liberty dodávat energie 21. prosince, od následujícího dne je většina zaměstnanců obou firem doma. Tameh má zhruba 300 zaměstnanců. Insolvenční správce uvedl, že přibližně 81 procent z nich je doma s 80 procenty mzdy.

Náklady na opětovný rozjezd provozu Tamehu se podle Harta odhadují na 2,3 miliardy korun. Insolvenční správce upozornil, že Tameh nyní nedisponuje dostatečným množstvím emisních povolenek, které by měl vracet letos za rok 2023. V roce 2023 vypustil Tameh podle Harta předběžně 1,11 milionu tun oxidu uhličitého. Ve svém majetku firma eviduje 674.698 povolenek a 436.206 jí chybí.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.