Komerční prezentace Aktual.: 5.04.2025 14:03

Žatec (Lounsko) – Veřejnosti se dnes mimořádně jako jeden z turistických cílů při zahájení nové sezony otevřel židovský hřbitov v Žatci na Lounsku. Původně se věřilo, že se dochovaly pouze tři náhrobky, dobrovolníkům se podařilo odstranit náletové dřeviny a odhalit až 15 dalších. Otevření brány a zpřístupnění obřadní síně s výstavou už od rána lákalo jednotlivce i menší skupiny lidí, zjistila na místě ČTK.

„Lidé, kteří žijí v Žatci, často nevědí, kde židovský hřbitov leží, a málokdo ví, že židovský a městský hřbitov oddělují dvě zdi,“ řekl ČTK Petr Šimáček ze Spolku rodáků a přátel Žatce, který se o hřbitov stará. Šimáček vysvětlil, že křesťané nechtěli být po pochování odděleni jen jednou zdí, a proto musela být postavena další. Cestu mezi hřbitovy brigádníci rovněž vyčistili a zpřístupnili. „Můžeme ukázat alespoň něco, co se podařilo po devastaci hřbitova za války zachránit,“ uvedl Šimáček. Během druhé světové války hřbitov sloužil jako parkoviště pro vozidla wehrmachtu.

Hřbitov se nachází v jihovýchodní části města. Byl založen v roce 1869 a celkově zabírá plochu o velikosti 3200 metrů čtverečních. Spadá pod Židovskou obec Teplice, roky ho však spravuje Spolek rodáků a přátel Žatce a německý Nadační spolek Saaz/ Žatec. Po roce 1945 se na hřbitově uskutečnilo jen osm pohřbů, hřbitov se uzavřel po roce 1950.

Přítomnost židovské komunity v Žatci se datuje od 14. století, tehdy se ve městě začali usazovat první židovští obyvatelé. V roce 1930 jich v Žatci žilo přes 900, dnes podle Šimáčka zůstala jedna rodina. Snahou je v dobrovolnické činnosti pokračovat a vzpomínky tak uchovat. „Chtěli bychom, aby to bylo důstojným připomenutím hlavně pro mladou generaci,“ uvedl Šimáček. Hřbitov se pro veřejnost dnes neotevřel naposledy. Znovu ho budou lidé moci navštívit například během výročních oslav města Žatec.

Veřejnost může v Žatci navštívit také druhou největší zachovanou synagogu v Čechách. Žatecká synagoga s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k ojedinělým stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam světového dědictví UNESCO.

Podíl.
Exit mobile version