Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.

Fitzgerald patřil k nejvýraznějším představitelům takzvané ztracené generace. Pocházel z rodiny irských přistěhovalců a stal se mluvčím mladé generace bojující proti pokrytectví dospělých. Se svou ženou Zeldou, rovněž spisovatelkou, vedli bouřlivý a bohémský život. „V určitém smyslu lidé tehdy cítili závan intenzity, protože válka skončila a oni měli druhou šanci na život,“ podotýká anglista Erik S. Roraback.

K představě amerického snu byl podle něho spisovatel skeptický. „Vzhledem k postavení Spojených států amerických ve světě stojí za to tuto knihu číst, abychom se pokusili porozumět ideologickému prostředí a citlivosti americké reality nebo jejím hodnotám a ideálům,“ míní Roraback.

Fitzgerald vymyslel termín „jazzový věk“ – podle stylu hudby, která byla ve dvacátých letech minulého století populární. Nazval tak život tehdejší mládeže, jenž zachycoval ve svých románech a povídkách.  

Velký Gatsby na slávu čekal

V roce 1925 vydal román Velký Gatsby o tajemném boháči, který pořádá opulentní večírky. Má peníze a staví je na odiv, ve skutečnosti chce ale získat zpět ztracenou lásku.

Fitzgeraldův nejznámější román musel na svoji slávu čekat – za autorova života se ho prodalo méně než 24 tisíc výtisků. V období hospodářské krize a druhé světové války se na něj zapomnělo a až v padesátých letech se z knihy náhle stala povinná četba na středních školách a v univerzitních kurzech literatury v mnoha zemích po celém světě.

Dnes je pokládán za jeden z největších anglicky psaných románů dvacátého století a za jedno z nejlepších amerických literárních děl vůbec.

Velký Gatsby ve filmu i na divadle

Dočkal se řady divadelních a filmových adaptací. Gatsbyho divoké večírky, ale i tragickou zápletku teď diváci mohou sledovat například na jevišti pražského Divadla na Vinohradech. „Nejtěžší je idealizovaná představa o lásce nebo o tom člověku, do kterého se člověk zamiluje, dlouho ho nevidí a idealizuje si ho,“ poznamenává představitel titulního hrdiny Marek Lambora. Gatsbyho ztvárnil také Lukáš Janota v Městském divadle Brno, kde ho mají sice na repertoáru, ale v nejbližší době nehrají.

Z filmových verzí je nejslavnější ta z roku 1974 s Miou Farrowovou a Robertem Redfordem a také výpravný snímek z roku 2013 s Leonardem DiCapriem.

Sám Fitzgerald, v té době zadlužený a na alkoholu závislý umělec, na sklonku života přijal práci hollywoodského scenáristy. Zemřel ve 44 letech na infarkt před dokončením pátého románu s názvem Poslední magnát. Další díla – Na prahu ráje, Krásní a prokletí a Něžná je noc – byla také zfilmována. Život samotného Fitzgeralda zachytil celuloid v dramatu Beloved Infidel z roku 1959.

Podíl.
Exit mobile version