Policisté v souvislosti s víkendovým napadením dívky v Hodoníně prověřují i nevhodné komentáře a výhrůžky na sociálních sítích. Útokům čelí vedení školy, na kterou napadená dívka dochází. Matka žákyně obvinila pedagogy, že situaci dlouhodobě neřešili. To škola odmítá. Policie dál vyšetřuje také okolnosti samotného útoku i s využitím videozáznamu, který matka napadené zveřejnila na sociálních sítích.

Na sociálních sítích celá kauza začala a dál tam rezonuje. Pod příspěvky, například i na profilu Události Brno, se objevují nevhodné komentáře. „Co se šíří na sociálních sítích vůči nezletilým dětem, to je jedna věc. Potom jsou to různé výhrůžky vůči naší škole, našim dětem a zaměstnancům. Potvrzuji, že jsme museli zahájit velkou spolupráci s policií,“ popsal ředitel ZŠ Vančurova Andrej Pavlíků.

Policejní mluvčí Pavel Šváb uvedl, že se vyhrožování dopustil dosud neznámý pachatel nebo pachatelé vůči škole i konkrétním lidem. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro přečin nebezpečné vyhrožování. Opětovně upozorňujeme, že trestná činnost je postižitelná, i když se děje pouze ve virtuálním prostředí,“ sdělil Šváb.

Ředitel školy zopakoval, že incident se odehrál mimo budovu školy a mimo vyučovací dobu o víkendu. Na jeho podporu se v oknech školy objevily vzkazy od žáků.

Napadená dívka nejspíš nebyla jediná

Policisté prověřují zmíněné napadení pro podezření ze spáchání trestných činů vydírání, výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví. Ustanovených je sedm hlavních aktérek konfliktu. Novinkou v prověřování případu je počet obětí. Přibyla další. „Z dosavadního prověřování se jeví jako velmi pravděpodobné, že napadená dívka nebyla sama,“ potvrdil Šváb. Napadení nezávisle prošetří i Česká školní inspekce, aby posoudila, jak škola na situaci reagovala.

Vedení škol, které mají potíže s šikanou, se mohou podle doporučení ministerstva obrátit hned na několik institucí. Ty nabídnou právní pomoc, školení nebo odborníky, kteří prověří, jestli jsou preventivní programy na školách dobře nastavené. Jde o policii, Státní zdravotní ústav, Národní ústav duševního zdraví, Národní pedagogický institut nebo Českou školní inspekci.

„Nejčastější chyby jsou v tom, že ve škole není člověk, který se tomu věnuje. Tím pádem si děti nejsou jisté, s kým by měly šikanu řešit. Často chodí za třídním učitelem. Nicméně řada z nich není dostatečně proškolená a zasáhnou nesprávně,“ poznamenal zakladatel projektu Nenech to být Jan Sláma.

Případy násilí na Uherskohradišťsku

Tři incidenty v krátkém sledu za sebou zaměstnávají také policisty na Uherskohradišťsku. Jeden z nich dokonce skončil vážným zraněním jednoho z aktérů. Skupina výtržníků napadla v sobotu 25. ledna večer v Uherském Ostrohu na rodičovském plese ve sportovní hale otce, který bránil syna. Muž byl po útoku v bezvědomí a skončil ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Útočníci bezprostředně po incidentu utekli.

Policie podle informací České televize už identifikovala hlavního iniciátora rvačky. Ten je už plnoletý, vyšetřovatelé teď prověřují možné zapojení další lidí, včetně mladistvých. „Případ evidujeme. V současné době provádíme ve věci šetření,“ potvrdil policejní mluvčí Radomír Šiška. K podobnému násilí došlo na přelomu roku opět v Uherském Ostrohu i nedaleké Ostrožské Lhotě. Policie nezjistila, že by spolu případy souvisely.

Rvačky a šikanu mezi dětmi v Ústeckém kraji mohou sledující dokonce hodnotit ve skupině na sociální síti, upozornil server Aktuálně.cz. I tento případ už začala vyšetřovat policie.

Podíl.