V Plzni na Borských polích v blízkosti univerzitního kampusu má vzniknout nový plavecký bazén a házenkářská hala. Vědci z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity se obávají, že otřesy i zvýšený provoz v blízkosti jejich budovy ovlivní, nebo dokonce poškodí drahé, citlivé přístroje za stovky milionů. Město hledá kompromisní řešení, které se ale prodraží.

Pořízení elektronového mikroskopu přišlo školu na stovky milionů korun. „Jemné otřesy, které jiné hrubší přístroje nezaznamenávají, jsou v tomhle případě velmi citlivé,“ řekl děkan FAV ZČU Plzeň Miloš Železný.

Vědci se obávají, že u plánované stavby v blízkosti univerzity k otřesům bude docházet. „U tohoto přístroje, když se tu budovala tramvajová trať, tak se prováděla určitá měření, opatření na trati, aby k těmto elektromagnetickým rušením nedocházelo,“ řekl vedoucí katedry fyziky FAV ZČU v Plzni Pavel Baroch.

Stavba bazénu by se prodražila o desítky milionů

Škola už o tom s městem jednala. „Architekt se chopil vlastní iniciativy a měl by nám přednést řešení, které je bohužel ale významně dražší, bavíme se někde o zdražení mezi čtyřiceti a sto miliony, což je pro nás velký problém ve financování z veřejných zdrojů,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO).

Univerzita požaduje i dopadovou studii, z jejíž výsledků by bylo zřejmé, že průběh stavby bazénu a následný provoz nebudou mít na vědeckou práci negativní dopady. „Žádnou zprávu nemáme. My ale nebráníme stavbě bazénu, my to chápeme jako velmi pozitivní krok,“ řekl prorektor Západočeské univerzity v Plzni Jan Váně.

U stavby házenkářské haly se město a univerzita na optimálním řešení dohodly. Magistrát bude muset kvůli zvýšeným nákladům na stavbu bazénu hledat možnost dotace. Univerzita i město doufají, že najdou kompromis, kdy vedle sportovních aktivit naplno dál poběží bez ohrožení i vědecké výzkumy.

Podíl.