Aktual.: 2.05.2025 21:29

Londýn – Protiimigrační strana Reform UK vedená Nigelem Faragem zaznamenala úspěch ve čtvrtečních místních volbách v Anglii a v doplňovacích volbách získala také další křeslo v britském parlamentu ke čtyřem stávajícím mandátům. Parlamentní křeslo si strana označovaná jako pravicově populistická připsala s náskokem pouhých šesti hlasů, což byl podle Reuters nejmenší rozdíl v historii. Kvůli těsnému výsledku musela volební komise hlasy přepočítat, Farage nicméně svou stranu ihned prohlásil za hlavní opozici vůči labouristickému premiérovi Keiru Starmerovi.

Spolu s anglickými obecními volbami se konaly doplňovací volby v parlamentním obvodě Runcorn a Helsby na severozápadě Anglie, kde rezignoval labouristický poslanec odsouzený za to, že několikrát udeřil jednoho z místních obyvatel. V tomto obvodě v loňských volbách získali labouristé parlamentní křeslo náskokem více než 14.000 hlasů. Nyní tam rozdílem šesti hlasů zvítězila Sarah Pochinová z Reform UK.

„Teď jsme my opozicí,“ prohlásil Farage na adresu premiéra Starmera a konzervativců, kteří jsou v britském parlamentu hlavní opoziční silou. Uvedl, že po celé zemi je vidět odklon voličů od labouristů a konzervativců k jeho straně. „Je to fascinující,“ uvedl. „Pro hnutí, pro stranu je to velmi, velmi velká chvíle a není pochyb o tom, že se to děje všude,“ dodal.

Starmer mezitím agentuře AP řekl, že na výsledek hlasování musí reagovat dalšími a rychlejšími změnami, těsnou prohru v obvodě Runcorn a Helsby pak označil za zklamání. „Moje odpověď je, že to chápeme. Loni jsme byli zvoleni, abychom učinili změnu,“ řekl. Dodal, že jeho strana již práci začala, ale urychlí ji, aby lidé změny viděli.

Agentura DPA napsala, že pravicoví populisté uštědřili Starmerovi těžkou porážku a že se ukazuje, že Farageova Reform UK se stala silou, se kterou je nutné počítat. Podle AFP je získání parlamentního křesla Farageovou stranou ranou pro premiéra. O šoku píší také britská média, například deník The Guardian.

Průběžné výsledky ukazují, že straně Reform UK se dařilo i v obecních volbách, po kterých může podle AFP počítat se stovkami zastupitelů především na úkor Konzervativní strany. Ovládla také několik hrabství včetně Farageova rodného Kentu, Derbyshiru, Durhamu, Nottinghamshiru a dřívějších konzervativních bašt Staffordshiru a Lincolnshiru. Hlasování média označovala za test pro dvě nejsilnější politické strany, labouristy a konzervativce. Úspěch Reform UK podle AFP může potvrdit vzestup krajní pravice a stále větší roztříštěnost politické scény.

Vedle volby zastupitelů v místních samosprávách lidé v Anglii rozhodovali také o obsazení šesti starostovských postů. Podle zatím dostupných výsledků udrželi labouristé tři křesla, zatímco Reform UK získala dvě – v Greater Lincolnshire a v Hullu. Jedno křeslo získali konzervativci. AFP poukázala na to, že v North Tyneside sice nakonec zvítězili labouristé, ale vedení si tam dlouho udržovala Reform UK. Labouristé tam získali 30,2 procenta a Reform UK 29,4 procenta.

 

Podíl.