Komerční prezentace Aktual.: 2.02.2025 13:11

Bratislava – Ve věci údajného státního převratu bylo na Slovensku zahájeno trestní stíhání. V pořadu televize Joj 24 to dnes podle agentury TASR uvedl slovenský premiér Robert Fico. Předseda vlády obviňuje opozici a organizátory protivládních demonstrací z příprav převratu opakovaně posledních několik týdnů. Ti to důrazně odmítají.

„V tomto případě bylo zahájeno trestní stíhání ve věci (a nikoliv proti konkrétní osobě). Vrátíme-li se k prezidentovi, sám prezident (Peter Pellegrini) se v rámci monitorování situace rozhodl navštívit Slovenskou informační službu. Navštívil ji a během této návštěvy získal informace, které označil za mimořádně závažné,“ řekl Fico.

Na Slovensku po prosincové schůzce Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem odstartovala vlna pokojných demonstrací za proevropské směřování země. Minulý týden po celé zemi demonstrovaly desítky tisíc lidí a organizátoři shromáždění vyzvali Fica k rezignaci.

Fico obvinil opozici z přípravy převratu a z plánu okupovat vládní budovy opakovaně, naposledy v pátek. V projevu na schůzce s diplomaty také řekl, že země v této souvislosti vyhostí nebo odepře vstup do země osmi až deseti lidem. Tvrdil, že v zemi působí vojenská jednotka Gruzínská legie, která údajně stála za protesty na Ukrajině a v Gruzii.

Opoziční poslanec Ondrej Dostál už dříve uvedl, že zpráva Slovenské informační služby (SIS) obsahovala veřejně dostupné informace s výjimkou e-mailu o protivládních protestech. K tomuto e-mailu se přihlásila občanská iniciativa, která uvedla, že dokument na základě zadání týkajícího se pokojných protestů připravila umělá inteligence (AI).

Lídr slovenské opozice Michal Šimečka označil Ficovy výpady za nedůstojné, podle něj premiér při svém dlouhodobém vládnutí selhal. Organizátoři série občanských demonstrací na Slovensku zase uvedli, že Ficovi by jeho blízcí měli zprostředkovat odbornou psychiatrickou pomoc.

Fico o protestech v Gruzii, které provázelo násilí a policie používala i slzný plyn a vodní děla k rozehnání demonstrantů, hovořil jako o pokusu o převrat. Tisíce Gruzínců demonstrovaly proti listopadovému rozhodnutí vlády pozastavit proces přistoupení země k Evropské unii.

Opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) a další opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) v pátek oznámily, že se nezúčastní jednání k zahraničně-politické orientaci země, které na příští týden s představiteli většiny parlamentních stran ohlásil Pellegrini. Podle SaS by měla hlava státu vyzvat všechny strany, aby podpořily její návrh na ukotvení členství Slovenska v EU a NATO do slovenské ústavy.

Fico jako premiér už před sedmi lety a během mohutných protivládních demonstrací obvinil opozici z přípravy převratu a zmiňoval ohrožení veřejných budov. Ani při tehdejších protestech, které vyvolala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, nedošlo k násilnostem. Fico pak ve snaze řešit politickou krizi a po ultimátu jednoho ze svých koaličních partnerů odstoupil z funkce premiéra.

Podíl.
Exit mobile version