Aktualizace: 15.02.2024 11:38

Studenec (Třebíčsko) – Na Třebíčsku začali dnes pracovníci utrácet okolo 11.500 slepic v jedné ze dvou hal v hospodářství ve Vanči, části obce Pyšel, kde byl ve středu potvrzený výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky. Ve druhé hale, kde je geneticky významný chov, se zatím drůbež usmrcovat nebude. Na Třebíčsku byla v tomto týdnu potvrzená dvě nová ohniska ptačí chřipky v komerčních chovech, v Častoticích bude utraceno všech 45.000 slepic.

První pracovníci vstoupili do haly ve Vanči přibližně půl hodiny před polednem. ČTK to řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Hasiči se na zásahu podílejí spolu s veterinární správou a lidmi z firmy. Starají o dekontaminaci osob a techniky a zajišťují ochranné prostředky. „Předpokládáme, že likvidace chovu bude probíhat i ve večerních a nočních hodinách. Po ukončení zásahu se přesuneme do Častotic,“ uvedla Musilová.

Ve Vanči patří mezi genetické rezervy přes 13.000 kusů drůbeže, její vyšetření bylo zatím negativní. Provádí se tam další šetření a budou přijatá opatření pro minimalizaci rizika nákazy v hale, řekl ČTK Petr Majer z oddělení komunikace Státní veterinární správy (SVS) ve středu večer. Na ptačí chřipku tam bude vyšetřovaný každý uhynulý kus.

Obě hospodářství patří společnosti Líheň Studenec, která má rozmnožovací chov. Vzorky byly v jejím chovu odebrané při monitoringu v hospodářstvích, která jsou v desetikilometrovém pásmu dozoru okolo ohniska ptačí chřipky ve Valdíkově. Chov ve Valdíkově s 50.000 kachnami byl zlikvidován minulý týden.

Postup ve Vanči je obdobný. Nosnice pracovníci přenáší do kontejneru, kde je usmrtí oxid uhličitý. Mrtvou drůbež odvezou do asanačního podniku. Pracovníci vstupující do kontaminované části chovu musí mít ochranný oděv, rukavice a masku.

V Česku byl Valdíkov letošním třetím ohniskem nákazy v komerčních chovech v ČR. Předchozí dvě byla v Pardubickém kraji, v Kosoříně v okrese Ústí nad Orlicí a na farmě Sklené na Svitavsku. Ve Skleném bylo usmrceno 20.000 drůbeže a v Kosoříně 73.000 slepic a kohoutů.

Ptačí chřipka se včetně nových ohnisek na Třebíčsku letos v republice vyskytla v pěti velkochovech drůbeže, v nichž bylo celkem 210.000 ptáků. Je to téměř třikrát víc než za celý loňský rok.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.