Výskyt časných stadií rakoviny trávicího traktu se celosvětově dramaticky zvyšuje. Hlavně u mladých lidí, tvrdí rozsáhlá analýza, která detailně popsala stav této nemoci ve světě.

Výsledky mohou na první pohled vypadat optimisticky. Ve Spojených státech se totiž věkově standardizovaná míra výskytu kolorektálního karcinomu (tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku) snížila z 66,2 případu na 100 tisíc obyvatel v roce 1985 na 35,7 případu na 100 tisíc obyvatel v roce 2018.

Jenže to není celý obrázek. Protože u časného kolorektálního karcinomu naopak došlo ve Spojených státech od poloviny devadesátých let dvacátého století k výraznému nárůstu. A to jak u mužů, tak u žen, a to z 5,9 případu na 100 tisíc obyvatel v roce 2000 na 8,4 případu na 100 tisíc obyvatel v roce 2017. Týká se zejména mladých: ve srovnání s dospělými narozenými v roce 1950 je u osob narozených v roce 1990 dvakrát vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a čtyřikrát vyšší riziko vzniku rakoviny konečníku.

Znepokojivá data

A podle dat této studie to není zdaleka jen problém Ameriky. Výskyt časného kolorektálního karcinomu se totiž zvyšuje po celém světě, a to zejména v těch nejbohatších zemích. Studie provedená ve dvaceti evropských státech odhalila výrazný nárůst výskytu časného kolorektálního karcinomu v letech 2004 až 2016, přičemž u osob ve věku 20–29, 30–39 a 40–49 let došlo k nárůstu o 7,9 procenta, 4,9 procenta a 1,6 procenta. I zde tedy jasně přibývá nádorů u té nejmladší skupiny.

V České republice se kolorektální karcinom vyskytuje velmi často: každý rok je diagnostikován u více než sedmi tisíc lidí, více než tři tisíce pacientů na toto onemocnění každoročně umírá. Největší šance na úplné uzdravení je při brzkém objevení nádoru v časném stadiu (klinické stadium I a II). Důležitá jsou proto preventivní vyšetření v rámci screeningového programu, která jsou určena pro občany nad 50 let a jsou bezplatná.

Zdroj: NZIP

Kvůli těmto znepokojivě rostoucím číslům se časný kolorektální karcinom stal ve Spojených státech hlavní příčinou úmrtí na rakovinu u mužů mladších padesáti let a druhou hlavní příčinou u stejně starých žen.

Nemoc postihuje v nepřiměřené míře černochy, Hispánce, původní obyvatele Ameriky a Asiaty. Analýza Národního onkologického institutu z let 1973 až 2009 ukázala, že rozdíl mezi těmito skupinami a bělošskou americkou populací je více než dvojnásobný.

Příčin je více

Změna je poměrně výrazná, a to tak, že na ni nejsou připravení ani lékaři. Ani oni, ani samotní pacienti nemají podezření na rakovinu, takže stoupá pravděpodobnost nekvalitního vyšetření, případně pozdní diagnózy, což zase snižuje naději na vyléčení.

Mladším pacientům se také mnohdy doporučuje agresivnější léčba, ale ta jim podle dat nepřináší výhodu v přežití.

Co se týká přímo příčin vzniku této nemoci, tak vědci upozorňují, že mezi rizikové faktory spojené se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny trávicího traktu s časným nástupem patří obezita, strava západního typu, nealkoholické ztukovatění jater, kouření a také pití alkoholu.

Obezita, zejména v dětském a adolescentním věku, ve Spojených státech i v Evropě stále přibývá a je jednou z hlavních teorií zvyšujícího se výskytu některých časných stadií rakoviny trávicího traktu. Důkazem je například výzkum z roku 2019 ve Spojených státech na 85 256 ženách – u těch s BMI nad 30 bylo téměř dvojnásobné riziko vzniku časného kolorektálního karcinomu ve srovnání s ženami s nižším BMI.

Podíl.