Bodový systém se začátkem července dočkal sice jen jedné, ale za to docela drahé změny. Za nebezpečné odbočování hrozí nově pokuta až deset tisíc korun a bodové ohodnocení, přitom ještě v pondělí 30. června byl tento přestupek bez bodů a s výrazně nižší pokutou.

Za nebezpečné odbočování od 1. července policisté rozdávají dvojnásobnou pokutu až 10 tisíc korun a nově také čtyři body. Dosud byl přestupek, kdy řidič při odbočování ohrozí vozidlo jedoucí za ním, bez bodového zápisu. Úprava je součástí rozsáhlé novely silničních zákonů. Uvedl to vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

Nová úprava reaguje podle Neřolda na častou a závažnou dopravní situaci, kdy řidič při odbočování přehlédne jiné vozidlo za sebou. Přísnější postih odpovídá reálné nebezpečnosti situace, kdy řidič bez kontroly situace za vozidlem odbočí. Typicky se tak stává, že řidič přehlédne motocykl nebo auto, které ho předjíždí.

„Odbočující řidič má povinnost se vždy přesvědčit, že svým manévrem neohrozí žádného účastníka za sebou, ať už pohledem do zpětných zrcátek nebo přes rameno. V případě motorkářů, kteří jsou menší a zranitelní, může být přehlédnutí fatální. Věříme, že nová pravidla zvýší pozornost řidičů za volantem a sníží počet takových nehod,“ uvedl Neřold.

Od 1. července budou řidiči, kteří při odbočování ohrozí jiné vozidlo jedoucí za nimi, čelit pokutě 2500 až 3000 korun na místě, 4000 až 10 000 korun ve správním řízení a zápisu čtyř bodů do bodového hodnocení řidiče. Dosud za přestupek mohla být uložena pokuta do 2000 korun blokově nebo 2000 až 5000 korun ve správním řízení.

Na zvýšení bezpečnosti motocyklistů zaměřuje letos BESIP i své preventivní aktivity. Ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven zahájil v červnu kampaň Hele, motorka!, která se zaměřuje na zvyšování pozornosti řidičů vůči motocyklům v silničním provozu.

Nejčastější příčinou smrtelných nehod motocyklistů, které zaviní řidiči aut, je právě nedání přednosti při odbočování vlevo nebo v místě křížení vedlejší a hlavní silnice. Velkým rizikem jsou i manévry bez kontroly mrtvých úhlů nebo zrcátek, a to především při předjíždění či změně pruhu.

Vedle odbočování se od 1. července změnilo pro řidiče i několik dalších věcí. Třeba limit škody při nehodě bez zranění, k níž není nutné volat policii, se ze 100 tisíc zvedl na 200 tisíc korun. Kdo potřebuje vyměnit řidičák, nově si ho může vyzvednout v jednom z 10 tisíc výdejních boxů či výdejních míst. Odpadá tak nutnost chodit na úřad (psali jsme zde). A spuštění se dočkaly i takzvané mobilní STK, tedy Inspekce silniční dopravy – zkráceně INSID (čtěte zde).

Podíl.