Technologie nás skutečně mohou zachránit, říká ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov. Podle něj se letos na Ukrajině vyrobí tisícovky dronů, které budou schopny doletět až do samotného nitra Ruska. Vláda vojenským technologickým startupům vyvíjejícím drony poskytne grant až 25 milionů dolarů.
2:05

„Technologie nás můžou zachránit,“ říká ukrajinský ministr Fedorov | Video: Reuters

„Dnes je na trhu asi deset firem, které si mohou konkurovat a vyrábět drony, které se dostanou až do Leningradské a Moskevské oblasti,“ popisuje Fedorov s tím, že stovky tisíc ukrajinských inženýrů nyní spolupracují s podnikateli a armádou na vývoji dronů s dlouhým doletem.

Úspěšné útoky na nejbohatší ruská města mohou hrát výraznou psychologickou roli a podlomit důvěru Rusů v politické vedení, které se vehementně snaží přesvědčit civilní obyvatelstvo o tom, že je v bezpečí.

Vláda loni zřídila iniciativu BRAVE1, díky které získaly vojenské technologické startupy asi 2,5 milionu dolarů v grantech. „To je v kontextu tak velké země, jako je Ukrajina, v podstatě nic. Letos se částka zvýší desetinásobně,“ vysvětluje Fedorov

Na rozdíl od Ruska, kde ve výrobě dronů dominují státem vlastněné společnosti, je na Ukrajině naprostá většina výrobců soukromá. Fedorov uvedl, že pouze jedna z deseti společností, jejichž drony mohou doletět daleko za hranice Ruska, je státní.

Podle ukrajinského ministra hrají moderní technologie pro napadenou zemi zcela zásadní roli. „Zachraňují nás už dnes, vzhledem k nedostatku dělostřeleckých nábojů a vzhledem k tomu, že máme mnohem méně vojáků, pokud jde o počty,“ uvádí Fedorov.

„Musíme jednat antibyrokraticky. To je podstata průlomu ve válce technologií,“ říká. Vláda tak například zjednodušila postup uzavírání smluv nebo odstranila daně z jednotlivých dílů bezpilotních letadel. „Sestavili jsme seznam všech překážek, s nimiž se soukromé společnosti potýkaly, a za šest měsíců jsme je vyřešili přijetím všech potřebných zákonů a usnesení,“ doplňuje Fedorov.

To, jak rychle dokáže trh s drony ukrajinská vláda deregulovat a financovat, dokládá podle ukrajinského ministra i nedávná série útoků ukrajinských bezpilotních letounů na ropná střediska. 

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik (12. 1. 2024)

Spotlight News – Lukáš Visingr | Video: Martin Krepindl

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.