Domácí násilí může být v některých rodinách o svátcích či těsně po nich intenzivnější a častější, uvádějí některé organizace, které obětem pomáhají. Spouštěčem je stres, ale i větší konzumace alkoholu. Ohrožené jsou jím především ženy. „Alkohol může být spouštěčem, nikoliv však důvodem či omluvou,“ říká Zdena Prokopová z centra Rosa.

„Z jejich zpráv víme, že Vánoce pro děti z rodin zasažených násilím rozhodně nejsou šťastný, klidný a již vůbec ne veselý čas,“ popisuje Magdaléna Černá z centra Locika. Zvýšený zájem o služby organizace, která obětem násilí pomáhá, nezaznamenává přímo ve vánočním čase, ale v prvních lednových dnech a týdnech. Přestože v některých rodinách o svátcích roste napětí, snaží se mnohdy alespoň pro okolí předstírat, že je vše v pořádku.

„Setkáváme se s mírným nárůstem případů týrání během svátků obdobně, jako tomu je třeba po letních prázdninách,“ říká Denisa Bendová z dětského krizového centra, které poskytuje pomoc nejmenším obětem násilí. „S dozvuky se pak setkáváme zejména v následujících měsících i s několika měsíčním odstupem,“ popisuje.

Asociace pracovníků intervenčních center má podle Lucie Paprsteinové celostátní data, ze kterých vyplývá, že meziročně mírně roste počet vykázání násilné osoby z domácnosti. „Na základě aktuálních statistik je zřejmé, že tento trend se bude týkat i roku letošního,“ podotýká.

Jak připomíná Katarína Šinková z centra Acorus, domácí násilí je dlouhodobé chování, které není nutně závislé na svátcích ani roční době. „V době vánočních svátků ale tráví rodina více času společně, a tak mohou být násilné incidenty častější nebo závažnější. Setkáváme se s tím u některých našich klientek a klientů,“ uvádí. 

Mezi spouštěče násilí o svátcích podle ní může patřit například předvánoční stres a také zvýšené pití alkoholu, které může vést k menší sebekontrole násilníků. Alkohol pak zmiňují i další oslovené organizace. „Může být spouštěčem, nikoliv však důvodem či omluvou,“ upozorňuje Zdena Prokopová z centra Rosa.

Další oslovené organizace nárůst domácího násilí neevidují, přesto připouštějí, že právě svátky mohou být pro rodiny problémové. Lidé podle Michaely Kršíkové z organizace Spondea o svátcích zažívají tlak. „Může docházet k tomu, že přibývá hádek a konfliktů a některé mohou vyeskalovat v různé podoby násilí,“ říká. Jde podle ní o takzvané situační násilí, jehož principem není uplatňování moci a kontroly, tak jak jej odborníci znají v případech klasického domácího násilí. 

Na výskyt konfliktních situací v rodině mají podle odbornice vliv různé typy krizí. Těmi může být ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině, přetíženost a únava rodičů, náročné výchovné momenty či špatná finanční situace. Nebo když se celá rodina setká a má společně trávit čas. 

Násilí ale není nutně závislé na krizi. „Někdy přicházejí násilné incidenty bez příčiny a jen proto, že člověk potřebuje ventilovat svou agresivitu či docílit svého, ať je to cokoliv – uznání, obdiv, poslušnost,“ upozorňuje Křístková.

Typologie ohrožených osob je stejná jako v průběhu celého roku, nejčastěji se jedná o ohrožené ženy v partnerském či manželském soužití za přítomnosti dětí. V nezanedbatelné míře pak lidé ohrožení násilím v mezigeneračních vztazích, nejčastěji senioři.

Video: Prasklo to na jednoho a už je to téma. Vysmátý Feri ale odrazuje oběti, říká Urbanová (28. 2. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz – Barbora Urbanová | Video: Jakub Zuzánek, Aktuálně.cz

Podíl.
Exit mobile version