Na Vánoce Češi víc nakupují jídlo a také s ním více plýtvají. Shodují se na tom iniciativy, které proti tomuto plýtvání bojují. Nabízejí jídlo, které by putovalo do popelnic, za sníženou cenu, nebo ho pomáhají nasměrovat k potřebným. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK pro platformu Too Good To Go zbyde po Vánocích jídlo 87 procentům Čechů, pouze tři z deseti ale přiznávají, že zbytky vyhazují.

Před Vánocemi Češi nakupují a během svátků pak spotřebují víc jídla, než je jindy během roku běžné. „Spotřeba potravin obecně roste a samozřejmě stoupají celkové objemy nákupů,“ uvádí mluvčí společnosti Nesnězeno Veronika Konečná.

„Více jídla bohužel nevyhnutelně znamená také více plýtvání,“ dodává Pavol Dzurjanin, ředitel Too Good To Go Česko. Podle ředitelky platformy Zachraň jídlo Michaely Číhalové panuje obava z toho, aby bylo jídla dost, proto podle ní lidé v období Vánoc připravují chodů více, než jsou pak schopni sníst.

Zmíněné iniciativy umožňují využití jídla z restaurací a obchodů, které by se jinak vyhodilo. Propojují také dárce s potřebnými. „Funguje to tak, že kupující dopředu nikdy přesně neví, co si v balíčku odnese. Je to tím, že restaurace také dopředu neví, jaké jídlo jim zbyde a co tedy zabalí. Letos se nám podařilo zachránit už 530 tisíc balíčků,“ uvádí Konečná. Aplikaci Nesnězeno si v Česku stáhl už více než milion lidí.

„Spolupracujeme s celkem dvaceti jídelnami a od ledna do listopadu tohoto roku jsme zachránili přes 28 tisíc porcí. Jedná se o značný nárůst oproti loňsku, kdy jich za celý rok bylo 19 581,“ přibližuje manažerka projektu Zachraň Oběd z iniciativy Zachraň jídlo Denisa Rybářová. Vysvětlila, že darované potraviny směřují k potřebným prostřednictvím dvaceti charitativních organizací – jdou například do Azylového domu pro muže na pražském Žižkově nebo do Domova pro osoby se zdravotním postižením Zvonek v Krči.

Aplikace Too Good To Go funguje v Česku od začátku léta. Spolupracuje nyní s více než dvěma sty podniky a v mobilu ji má přes padesát tisíc lidí. „Uživatelé zachránili přes čtyřicet tisíc balíčků jídla neboli Dobrovaků, což odpovídá přibližně čtyřiceti tunám potravin,“ sdělil Dzurjanin.

Nejvíc se vyhazuje bramborový salát

Na problém plýtvání jídlem během vánočních svátků upozorňuje také nově zveřejněný srpnový průzkum STEM/MARK pro Too Good To Go mezi tisícovkou respondentů. „První příčku nejčastěji vyhazovaného jídla v tomto období obsadil bramborový salát (52 procent), v těsném závěsu je chléb (50 procent), dále také sladkosti (38 procent) či ovoce (18 procent),” uvádějí závěry průzkumu.

Pravidelné vyhazování jídla přiznalo v první části stejného průzkumu zveřejněné v říjnu 32 procent Čechů. Nejvíc plýtvají jídlem lidé zhruba do 40 let věku, tedy mileniálové a generace Z. Přiznává to 45 procent oslovených. Mezi staršími lidmi vyhazuje jídlo třináct procent oslovených.

Jídlo z obchodů zachraňují také potravinové banky. Letos jde v celkovém objemu o více než devět tisíc tun. V čase adventu organizují mikulášské a vánoční výdejny pro samoživitelky nebo rodiny v krizi. „Na mnoha místech po celé republice se snažíme v adventním čase přinést něco navíc i pro sociálně slabé,“ doplňuje mluvčí České federace potravinových bank Vendula Seifertová. Banky organizují také potravinové sbírky. V té podzimní se na konci listopadu vybralo rekordních 684 tun zboží, z toho 612 tun byly potraviny.

Podíl.
Exit mobile version