Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
Z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize, vyplývá, že průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun.
Jurečka ale zatím nepotvrdil, že se důchody zvýší asi o 650 korun. „Vždy na tyto výpočty říkám, že jsou předběžné. To finální, přesné číslo budeme znát 10. září. Čekáme na poslední statistické údaje. Kolem této částky se to může pohybovat, ale zatím to nemohu potvrdit,“ vysvětlil ministr.
Podle něj je ale zdražování plně kompenzováno zvyšováním důchodů. „Rostou nově o jednu třetinu reálných mezd. Díky důchodové reformě bude platit i to, že minimální částka důchodů nebude deset procent výše průměrného výdělku, ale bude to dvacet procent,“ dodal.
Z hnutí ANO zaznívá, že kupní síla nebude plně zachována. „Právě ta jedna třetina je problém, protože byla snížena z jedné poloviny. Tady vidím právě ten úprk některých důchodců do sociálního systému. Jenom za rok 2024 máme vyplaceno přes 300 tisíc příspěvků na bydlení. Většinou jsou to jednočlenné domácnosti, které jsou často seniorské,“ míní Juchelka.
Podle zákona dochází k valorizaci penzí vždy na začátku roku o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, zavedla to novela v roce 2023. Předtím se penze zvyšovaly o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd.
Průměrný a mediánový důchod
„Uvidíme v září, jak se důchody zvýší. Pak můžeme přijít s nějakým pozměňovacím návrhem nebo dalším navýšením, právě podle toho jejich reálného života. Samozřejmě medián důchodu je někde úplně jinde než průměr, a většina důchodců ani na ten průměrný nedosáhne,“ poznamenal Juchelka.
Proti jeho tvrzení se Jurečka ohradil. „Průměrný důchod a medián není úplně jinde, Česká republika má tyto dvě hodnoty z OECD nejblíže, u nás je ten systém velmi solidární. Naprostá většina důchodů, zhruba 75 procent, se pohybuje v rozmezí 18 až 21,5 tisíce korun,“ prohlásil. Dodal, že pro jednočlenné domácnosti vláda před dvěma lety zlepšila podmínky.
Průměrný starobní důchod přesáhl podle dat České správy sociálního zabezpečení v prvním čtvrtletí 21 tisíc korun, za posledních pět let se zvýšil o 46 procent – na konci března 2020 byl 14 397 korun.
Firmy prahnou po manuálních profesích, míní Juchelka
Tématem diskuze byla kromě důchodů také nezaměstnanost. „Česká republika má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost ze všech států Evropské unie. Ale ekonomika se mění – trh potřebuje lidi, kteří mají vyšší dovednosti a kompetence,“ uvedl ministr Jurečka.
„O práci přichází ta část lidí, která nutně potřebuje posilovat kompetence. Proto jsme za poslední dva roky nastartovali nejmasivnější celoživotní vzdělávání. Když lidé projdou přes tyto programy a změní práci, jejich nový výdělek vzroste o víc než 8,5 procenta,“ dodal Jurečka.
Podle Juchelky aktivní politika zaměstnanosti na úřadech práce stagnuje. „Z úřadů práce jsme bohužel za poslední léta udělali víc výplatnici sociálních dávek než toho, kdo by se měl zabývat trhem práce,“ oponoval místopředseda sněmovny.
„Naopak vidíme, že nám chybí profese nízkokvalifikovaných prací – firmy v tuto chvíli prahnou spíše po manuálnějších profesích, protože Česká republika pořád patří k nejprůmyslovějším státům v Evropě,“ dodal v debatě Juchelka.