Synagoga, která je nemovitou kulturní památkou, byla postavena v roce 1875. Původně ji charakterizovalo hladké průčelí s trojúhelníkovými štíty lemovanými dekorativní římsou a sedlová střecha. Jednolodní halový objekt měl v patře galerii přístupnou po symetrických schodištích. V roce 1904 byla přestavěna, dostala novorománské průčelí a doplněk v podobě kopule.

Od 40. let 20. století začal koloběh zkázy a obnovy. Během druhé světové války byla synagoga zdemolována a poté i vypálena. Město ruinu opravilo pro kulturní účely, vznikl zde koncertní sál, klubovny Slovácké filharmonie a pěveckého sdružení Svatopluk a také veřejná knihovna, která od roku 1992 nese jméno významné místní osobnosti, spisovatele a knihovníka Bedřicha Beneše Buchlovana.

7. března 1966 budovu zasáhl požár, načež byla znovu zrekonstruována. V létě 1997 ji poškodila povodeň, v následujícím roce pak prošla celkovou renovací. Při poválečné úpravě byl zrušen sakrální halový prostor vložením patra a při obnově na přelomu století bylo pro provoz upraveno i podkroví. V roce 2002 dostala novou fasádu, v roce 2004 pak byla obnovena i původní kopule.

Základem obnovy budovy v roce 2022 se stala oprava fasády, která po dvaceti letech už vykazovala rozsáhlé lokální poruchy, zejména na soklových omítkových plochách. Návrh na obnovu zahrnoval i stratigrafický průzkum, jehož výsledkem byla změna barevnosti.

Dosavadní cihlovou barvu nahradil šedomodrý odstín hlavních ploch a bílá barva u zdobných prvků. Práce zahrnovaly také opravy klempířských prvků a dešťového svodu. Při opravách se dostalo i na repasování oken a k akci patřilo rovněž předláždění části chodníku na severní straně objektu.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Podíl.
Exit mobile version