Aktual.: 6.07.2025 09:03

Bratislava – Téměř rok a dva měsíce od atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica je na úterý naplánován začátek hlavního líčení s obžalovaným útočníkem Jurajem Cintulou. Ten v polovině loňského května několikrát na Fica vystřelil z pistole a vážně ho zranil. Za to mu podle obžaloby hrozí doživotí. Atentátník dříve odmítl, že chtěl Fica zavraždit.

Obžalovaný důchodce Cintula střílel na Fica z bezprostřední blízkosti, když ministerský předseda po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová přišel pozdravit občany na místní náměstí. Policisté atentátníka bezprostředně po střelbě zadrželi. Fico podstoupil několik operací a po následné domácí léčbě se poprvé od atentátu objevil na veřejnosti před rokem, a to na červencových oslavách svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Případem střelby na Fica se zabývá Specializovaný trestní soud, který má na starosti mimo jiné nejzávažnější kriminální případy. Obžalobu na Cintulu bude soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy projednávat na svém pracovišti ve středoslovenské Banské Bystrici. Hlavní líčení je prozatím vypsáno také na středu 9. července.

Cintula v případu původně čelil obvinění z pokusu o úkladnou vraždu. Žalobkyně nakonec vyhověla policii a letos v březnu podala obžalobu na Cintulu za trestný čin teroristického útoku. Slovenský nejvyšší soud ještě loni při rozhodování ohledně vazebního stíhání obviněného zpochybnil, že atentát na Fica byl teroristickým činem.

Po zadržení střelce unikla na veřejnost nahrávka, na které Cintula říkal, že nesouhlasí s politikou vlády.

Fico dříve tvrdil, že střelba na něj byla výsledkem nenávisti, kterou podle něj šíří opozice. Atentátníka označil za opozičního aktivistu a dal najevo, že na soudní proces s ním chodit nebude, s výjimkou své nevyhnutelné výpovědi. Premiér a někteří další vládní politici v minulosti zpochybňovali, že útočník jednal sám; úřady ale při vyšetřování nepotvrdily, že měl komplice. Opoziční politici dříve poukazovali na Ficova vyjádření, kterými podle nich premiér přispěl k napětí ve slovenské společnosti.

Slovenský prezident Peter Pellegrini v květnu ve své zprávě o stavu země řekl, že slovenská společnost je politicky rozdělená nejvíce v historii. Situace se podle něj zhoršila od atentátu na premiéra Fica.

Slovenská vládní koalice loni po střelbě na ministerského předsedu zákonem například omezila shromažďovací právo. Norma rozšířila seznam míst, kde jsou demonstrace zakázány. Současně přibyly důvody k zákazu konání ohlášených shromáždění či se zvýšily pokuty za některé přestupky proti shromažďovacímu právu. Fico na první výročí atentátu pak vyzval k přísnějším postihům nenávistných projevů a také lidí, kteří narušují veřejná shromáždění.

Podíl.