V žebříčku německých regionů vypadá okres Tuttlingen v Bádensku-Württembersku jako vzor hodný následování. Má výkonné hospodářství, na vysoké úrovni je tam třeba také ochrana životního prostředí a podle odborníků jde o inovativní a perspektivní místo pro život. Přesto právě tam začala ve volbách rekordně bodovat krajní pravice. V západní části země je to neobvyklá kombinace a zdroj obav mainstreamových partají.
Na nedostatek zaměstnanců si v místní továrně Adalbert Haas nestěžují, což je v dnešním Německu překvapivé sdělení. „Tato kombinace mentality, pracovní morálky a úrovně vzdělání se ve světě jen tak nenajde,“ komentuje to jednatelka firmy Marie-Sophie Maier-Wemberová.
Precizní stroje Haas umí vyrobit žádané kyčelní náhrady i součástky aut a letadel. Spokojení tu ale zcela nejsou. „Nejistota pramení podle mě z politiky. Z nerozhodnosti, z odkládání rozhodnutí. To je něco, co si podnik nemůže dovolit,“ uvedla Maier-Wemberová.
Větší zastání od spolkové vlády by si přáli v otázce amerických cel i budoucnosti německého autoprůmyslu.
Obavy z migrace a kriminality
Vývoj posledních let vnímá kriticky osmadvacetiletý Kevin Schwab. Jeho rodiče přišli ze Sovětského svazu, on se v okresu narodil. „Horší se samozřejmě ekonomická situace a podle mého názoru i situace v domácí politice. Německo se tím stalo známé. I v Americe se píše o (zdejších) útocích nožem,“ říká finanční poradce z města Trossingen.
Podle policie kriminalita v regionu neroste, Schwab je ale přesvědčen, že kvůli ní lidé volí krajní pravici.
Zdejší kandidát za AfD dosáhl v únorových parlamentních volbách vůbec nejvyššího podílu přímých hlasů v celém západním Německu.
„U mě ve volebním obvodu zatím panuje jakýsi idylický svět. Lidé přesto pociťují velké změny. Matkou všech problémů je migrace, nekonečná, nekontrolovaná migrace z celého světa do Německa,“ míní poslanec spolkového parlamentu za Tuttlingen Joachim Bloch (AfD).
Bádensko-Württembersko i okres Tuttlingen mají nadprůměrný podíl cizinců či lidí s migračním pozadím. Region je podle expertů do značné míry konzervativní, což může být jedním z faktorů, proč tamní voliče oslovují tato témata. „Migrace s sebou přináší změnu, nějakou míru nejistoty,“ dodala zpravodajka ČT v Německu Helena Truchlá.
Obecná nejistota
O nejistotě pramenící z vývoje obecně, ne nutně na lokální úrovni, mluví vládnoucí křesťanští demokraté. A to nejen v migraci, kterou také považují za nezvládnutou, ale i co se týče kondice německého průmyslu.
„Statistika a subjektivní pocity se značně rozcházejí. Lidé nejsou přímo dotčeni, ale vnímají hlasy z celé země, nebo dokonce celé Evropy. A to pak vede k obavám,“ podotkl policejní komisař v důchodu a předseda CDU v Trossingenu Jürgen Vosseler.
Žebříček hodnocení německých regionů mimo jiné varuje: nejistotě čelí velký počet obcí právě na západě země.