V Americe je nedostatek slepičích vajec. Regály jsou teď často prázdné, případně prodejci omezují množství balení pro jednoho zákazníka. Může za to ptačí chřipka, kvůli které farmáři vybíjejí své chovy. Jen od začátku roku cena vyskočila o téměř 39 procent. V zemi roste zájem o chov slepic, vejce samotná se zase stala tématem pro mezinárodní politiku.
Spojené státy zasáhla epidemie ptačí chřipky, která zdecimovala mnohé chovy. Od roku 2022 zabila více než 140 milionů ptáků snášejících vejce, z toho 17 milionů jen loni v listopadu a prosinci, upozorňuje CNN. Nedostatek nosnic se projevil záhy. Cena balení dvanácti kusů vajec vyskočila na nejvyšší úroveň v historii.
Průměrně za něj dnes Američané zaplatí už přes osm dolarů. Podle aktuálního kurzu je to v přepočtu 192 korun a 38 haléřů. Lokální ceny jsou často ještě vyšší. „Tucet vajec stojí dvanáct až třináct dolarů. To je postavené na hlavu,“ říká obyvatelka New Yorku Martina Santosová.
Aby bylo vejce, musí být nejdřív slepice. V zemi raketově roste zájem o nákup kuřat, lidé si také nosnice pronajímají. Společnost Rent The Chicken pro CBS News uvedla, že půjčují svá kuřata na šest měsíců. „Když je však chcete chovat, musíte vzít v potaz hodně věcí,“ řekla serveru chovatelka Kathy Shea Morminová.
„Pokud hodně cestujete nebo máte práci daleko od domova, slepice pro vás nejsou dobrým mazlíčkem,“ dodala. Ne všechny samosprávy navíc chov slepic povolují. Náklady na chov kuřat se mohou rychle sčítat. Slepice v nejlepších letech může snést až pět vajec týdně, ale zájemci o chov musí zvážit náklady ohledně kurníku či krmiva, které mohou vyjít na „tisíce dolarů“, upozorňuje CBS.
Politické téma
Obnova velkochovů zabere podle odhadů minimálně šest měsíců. Americké ministerstvo zemědělství letos předpovídá další dvacetiprocentní nárůst cen. Drahá vejce přitom automaticky zdražují další zboží jako pečivo nebo zákusky. Cenová hladina potravin se ve Spojených státech za poslední roky zvedla natolik, že vzbuzuje značnou nevoli zákazníků.
Inflace přispěla k volebnímu neúspěchu demokratů v listopadových volbách. Americký prezident Donald Trump během kampaně sliboval, že ceny potravin sníží. Zatím se to ale ani jeho administrativě nepodařilo. Z nedostatku vajec se navíc stává téma mezinárodní politiky. Ukrajinští poslanci navrhují vyměnit domácí přebytky za americkou válečnou podporu. USA ale zatím dováží vejce pouze z Turecka. Letos to bude rekordních minimálně 420 milionů kusů.
„Ačkoli to stačí na vyrovnání některých ztrát ve výrobě, nebude to mít takový dopad, pokud bude ptačí chřipka pokračovat současným tempem,“ řekl CNN ekonom Bernt Nelson. Spojené státy vyprodukují v průměru více než 7,5 miliardy vajec ročně, toto číslo však letos klesne.
Problém s očkováním
Podle farmáře Douga Corwina, který musel vybít své hejno 99 tisíc kachen na farmě na Long Islandu, je čas začít ptáky proti viru očkovat. Jiní producenti drůbeže se ale obávají, že by očkování způsobilo obchodní problémy. Virus by totiž v takovém případě mohl být endemický, takže by bylo obtížné jej odhalit u neočkovaných zvířat. Jiné země by tak mohly být méně ochotné nakupovat drůbež ze Spojených států, píše CNN.
Bílý dům tvrdí, že na plánu boje proti ptačí chřipce pracuje, odborníci ze zemědělské komunity však tvrdí, že výzkum a sledování viru vyžaduje více finančních prostředků a zaměstnanců. „Přichází to v době, kdy administrativa Donalda Trumpa dělá opak,“ píše CNN.