Spojené státy čelí největšímu šíření spalniček od začátku tohoto století. Píše to agentura AFP s odvoláním na údaje Univerzity Johnse Hopkinse. Podle ní se v USA od začátku letošního roku potvrdilo 1277 případů této nemoci. V souvislosti s ní už zemřeli tři lidé.

Počet potvrzených případů tak překonal údaj z roku 2019 a je nejvyšší od roku 1992. V roce 2019 se spalničky šířily hlavně v komunitách ortodoxních židů ve státech New York a New Jersey. Případů bylo tehdy 1274, před šesti lety ale na tuto nemoc nikdo nezemřel. V současnosti nejvíce případů připadá na Texas a na nemoc nyní na rozdíl od minulé vlny už umírají lidé, zejména neočkované děti.

Šíření spalniček experti dávají do souvislosti mimo jiné s poklesem proočkovanosti společnosti. Za zpochybňování přínosu vakcinace čelil kritice mimo jiné současný americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy. Ten později ale k očkování proti spalničkám osobně vyzval, když se zúčastnil pohřbu jednoho z neočkovaných dětí, jež nemoci podlehlo.

Silnému šíření této nemoci však čelí i další státy, které sousedí s USA. V Kanadě, která má mnohonásobně menší populaci než USA, se od začátku roku potvrdilo na 3500 případů spalniček a v Mexiku 2600. V Kanadě zemřel jeden člověk, v Mexiku pak devět lidí, uvádí údaje zveřejněné na začátku července.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou spalničky pro člověka jedním z nejinfekčnějších virů. Nakažení může způsobit komplikace jako zápal plic, zánět mozku a dehydraci a také může oslabit obrannou paměť imunitního systému proti různým patogenům. Nemoc se projevuje horečkou, rýmou a kašlem a typickou vyrážkou s malými skvrnami, které postupně tmavnou.

Podíl.