
Komerční prezentace Aktual.: 22.05.2025 20:19
Washington – Ve středu večer místního času byli u židovského muzea ve Washingtonu zastřeleni dva pracovníci izraelské ambasády ve Spojených státech. Dvojice se podle šéfky washingtonské policie Pamely Smithové stala terčem střelby, když odcházela z muzea, kde se konala společenská akce pro mladé diplomaty. Podezřelým z útoku je podle úřadů třicetiletý Elias Rodriguez.
Muž podle agentury AP po střelbě vešel do muzea a zadržela ho ochranka. Při zadržení skandoval „Svobodu Palestině“, uvedla Smithová podle agentury Reuters. Podle americké ministryně spravedlnosti Pam Bondiové jednal útočník s velkou pravděpodobností sám. Útok odsoudil americký prezident Donald Trump i evropští státníci.
Podle izraelského velvyslance je obětí pár, který plánoval brzké zásnuby. Izraelský ministr pro diasporu Amichaj Chikli zabitého muže na síti X identifikoval jako Jarona Lišinského; jeho partnerkou byla Sarah Milgrimová.
Lišinsky byl podle serveru Axios výzkumným asistentem v politickém oddělení ambasády. Dříve na LinkedInu uvedl, že věří v rozšiřování mírových dohod s arabskými sousedy Izraele a v regionální spolupráci v zájmu Izraele a Blízkého východu jako takového. Milgrimová působila na velvyslanectví v kanceláři pro veřejnou diplomacii a před svým angažmá na ambasádě pracovala v Tel Avivu pro iniciativu Tech2Peace, která se snaží v oblasti technologií budovat spolupráci mezi Izraelci a Palestinci. Podle médií se Lišinsky narodil v Norimberku a v 16 letech absolvoval aliji (židovskou imigraci) do Izraele. Lišinsky měl podle zdroje agentury Reuters německý pas.
Elias Rodriguez, jenž je z útoku podezřelý, je z Chicaga a podle serveru The Times of Israel byl v minulosti zřejmě členem krajně levicové Strany socialismu a svobody, která se označuje za antikapitalistickou a podporuje palestinskou věc.
„Tyto hrozné vraždy ve Washingtonu, zjevně založené na antisemitismu, musí skončit. Hned! Pro nenávist a radikalismus není v USA místo. Soustrast rodinám obětí,“ reagoval prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social.
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v prohlášení sdělila, že premiér je šokován „strašlivou antisemitskou vraždou“.
„Jsem zděšen zprávou o vraždě dvou zaměstnanců izraelského velvyslanectví ve Washingtonu,“ uvedl německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je nutné vycházet z předpokladu, že se jedná o antisemitský čin. Vraždu označilo za odporný antisemitský útok také české ministerstvo zahraničí.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot označil útok za „hrůzný čin antisemitského barbarství“. „Nic ho nemůže ospravedlnit,“ dodal. Šéf britské diplomacie David Lammy rovněž vyjádřil zděšení z činu. „Odsuzujeme tento děsivý antisemitský zločin,“ napsal na síti X.
Italský ministr zahraničí Antonio Tajani odsoudil násilí a teror. „Antisemitismus, který vzniká kvůli nenávisti proti Židům, je nutné zastavit,“ uvedl Tajani. Otřesená je kvůli útoku podle svých slov šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „V našich společnostech není a nemělo by být místo pro nenávist, extremismus a antisemitismus,“ uvedla.
Soustrast rodinám obětí a Izraelcům kvůli „tomuto ohavnému útoku“ vyjádřily i Spojené arabské emiráty. „Spojené arabské emiráty ostře odsuzují střelbu, při níž byli zabiti dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví ve Washingtonu,“ uvedlo ministerstvo zahraničí SAE.
Šéf izraelské diplomacie Gideon Saar v souvislosti s činem obvinil evropské země z podněcování nenávisti, píše agentura AFP. Saar bez upřesnění obvinil některé evropské představitele z „toxického antisemitského podněcování“, které podle něj vede k nepřátelskému ovzduší, ve kterém se staly vraždy ve Washingtonu.
Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Christophe Lemoine na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že Francie zmíněná obvinění evropských činitelů odmítá a takové komentáře považuje za neopodstatněné a pobuřující. „Francie odsoudila, odsuzuje a bude odsuzovat vždy a bez pochybností všechny antisemitské činy,“ řekl Lemoine.
Střelba ve Washingtonu se stala v době, kdy Izrael čelí stále větší kritice za vojenské tažení proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy. V pondělí premiéři Británie a Kanady Keir Starmer a Mark Carney ve společném prohlášení s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem varovali, že nebudou nečinně přihlížet „nehorázným akcím“ vlády izraelského premiéra Netanjahua a přijmou konkrétní kroky včetně možných sankcí. Chtějí tak dosáhnout zastavení vojenské ofenzivy v Gaze a obnovení humanitární pomoci.