Aktualizace: 26.05.2024 14:52

Tel Aviv – V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény, které varují před raketovým úderem, píší agentury. Krátce po vyhlášení poplachu ozbrojené křídlo hnutí Hamás oznámilo, že zahájilo rozsáhlý raketový úder na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osm raket bylo na Izrael vypáleno z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Několik z nich se podařilo zničit ve vzduchu.

Podle agentury AP je to poprvé za několik měsíců, co se sirény rozezněly v Tel Avivu. Hamás sice v uplynulých měsících útočil na Izrael raketami, jejich dolet nebyl dostatečný, aby ohrozil přímo Tel Aviv.

Podle serveru deníku Haarec se sirény varující před raketovým úderem rozezněly po 13:00 SELČ i na dalších místech ve střední části Izraele. Izraelská média sdílejí fotografie, které podle nich ukazují zásahy protivzdušného systému Iron Dome.

Vojenské křídlo palestinského hnutí Hamás, proti kterému Izrael bojuje v Pásmu Gazy, uvedlo, že zahájilo rozsáhlý raketový úder na Izrael. Podle něj se jedná o odvetu za civilisty zabité izraelskou armádou.

Izraelská armáda oznámila, že osm raket bylo odpáleno z Rafáhu, píše server The Times of Israel, který původně informoval o deseti raketách. V oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy vede nyní izraelská armáda ofenzivu. Armáda také informovala, že několik raket se podařilo zničit ve vzduchu.

Menší škody na zemi způsobily úlomky sestřelených raket, píší izraelská média. Dvě ženy se lehce zranily, když se spěchaly do protileteckého krytu.

Dnes odpoledne se rozezněly sirény varující před raketovým útoky i na izraelském území u Pásma Gazy a na severu Izraele. Tam jsou však takové poplachy výrazně častější, jelikož k útokům stačí méně sofistikované rakety s menším doletem, které odpalují hnutí Hamás z Pásma Gazy a hnutí Hizballáh z Libanonu.

Raketový útok na Tel Aviv přichází v době, kdy se postupně obnovují jednání o příměří a propuštění rukojmích. O záležitosti by podle zdroje agentury AFP měl jednat dnes večer izraelský válečný kabinet. Podle egyptského zdroje stanice CNN by nepřímé rozhovory měly znovu odstartovat v úterý.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.