Komerční prezentace Aktual.: 4.11.2024 21:23

Tbilisi – Před gruzínským parlamentem dnes demonstrovaly tisíce lidí proti oficiálním výsledkům nedávných voleb do zákonodárného sboru a žádaly nové hlasování pod mezinárodním dohledem nebo vyšetření hlášených volebních nesrovnalostí. Napsala to agentura AP. Opoziční strany už dříve označily výsledky za zmanipulované ve prospěch vládnoucí strany Gruzínský sen a prohlásily, že do nového parlamentu nevstoupí.

Podle oznámených výsledků Gruzínský sen, který podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem, získal kolem 54 procent hlasů. Opoziční koalice, které média označují obecně za prozápadní, získaly dohromady kolem 38 procent. Prezidentka Salome Zurabišviliová a opoziční strany výsledky zpochybnily a neuznaly. Minulé pondělí proti výsledkům protestovaly v Tbilisi desetitisíce lidí.

„Gruzínský lid nikdy nepřijme zfalšované volební výsledky, zvedá se nezdolné protestní hnutí a smete režim, který nám ukradl hlasy,“ prohlásil dnes před demonstranty jeden z opozičních lídrů Nika Melia, jenž podle agentury AFP vyzval k denním protestům. „Požadujeme nové hlasování, mezinárodní vyšetřování falšování voleb a nevzdáme se, dokud nebudou splněny naše cíle,“ uvedl další opoziční představitel Mamuka Charadze.

Protestující obvinili Gruzínský sen mimo jiné z toho, že maří cíl země vstoupit do Evropské unie. „Rusko a jeho loutky v naší vládě chtějí ukrást nejen volbu gruzínského lidu, ale také naši evropskou budoucnost. S tím se nikdy nesmíříme,“ citovala agentura AP devětačtyřicetiletého vinaře Lea Grigalašviliho.

Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu už dříve odmítl kritiku opozice a podle serveru Civil.ge uvedl, že volby byly spravedlivé, svobodné a demokratické. Integrace Gruzie do Evropské unie podle něj zůstává pro Tbilisi prioritou.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. Parlament letos schválil dva zákony, které prosadil Gruzínský sen a které kritici označují za normy inspirované Ruskem, kde režim zavedl řadu represivních opatření. EU kvůli zákonu o zahraničním vlivu pozastavila gruzínský přístupový proces.

Generální prokuratura minulý týden zahájila vyšetřování hlášených nesrovnalostí voleb a uvedla, že vyšetřuje 47 případů podezření na porušení volebních pravidel včetně hlášených volebních podvodů, ovlivňování vůle voličů, kupování hlasů, porušení práva na tajné hlasování či vyhrožování v předvolební kampani. Opozice podle AP namítla, že vyšetřování nebude nezávislé, neboť šéfa prokuratury jmenoval parlament ovládaný Gruzínským snem. Ústřední volební komise mezitím AFP sdělila, že přepočítání části hlasů potvrdilo vítězství Gruzínského snu.

Mezinárodní pozorovatelé upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetné hlasování.

Dvě americké společnosti, které prováděly průzkumy na základě dotazů u volebních místností, oficiálně oznámené výsledky zpochybnily. Velký rozdíl mezi průzkumem zveřejněným bezprostředně po hlasování a oficiálními výsledky nelze vysvětlit běžnou odchylkou a naznačuje to manipulaci s hlasováním na místní úrovni, uvedla firma Edison Research, jejíž sondáž předpovídala vítězství opozičních koaličních uskupení. Podobně se o den dříve vyjádřila firma HarrisX, která také provedla takzvaný exit poll ihned po hlasování. Ta oficiální výsledky označila za statisticky nemožné.

Evropská unie a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech v Gruzii.

 

Podíl.
Exit mobile version