Aktualizace: 11.07.2024 11:58

Praha – V severozápadní polovině Čech hrozí silné bouřky i dnes odpoledne a večer. Doprovázet je mohou úhrny srážek kolem 30 milimetrů, nárazy větru až 70 kilometrů za hodinu a vyskytnout se mohou i dvoucentimetrové kroupy. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V pátek odpoledne očekávají meteorologové velmi silné bouřky od odpoledne postupně na celém území. Na jihovýchodní Moravě varují také před vedrem, v pátek odpoledne tam teploty překročí 31 stupňů Celsia.

„Dnes (11. 7.) se po poledni začnou tvořit přeháňky a bouřky, které v severozápadní polovině Čech mohou být odpoledne a večer i silné a budou postupovat k východu až severovýchodu,“ uvedli meteorologové. Plošně dnes bude výskyt silných bouřek jen výjimečný, dodali.

V pátek budou bouřky silnější, ČHMÚ vydal výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. Doprovázet je bude přívalový déšť s úhrny kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách může podle meteorologů spadnout i kolem 80 milimetrů. Místy se mohou také objevit nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a menší kroupy o velikosti do dvou centimetrů. „Bouřky se nejdřív vyskytnou brzy odpoledne na západě a jihozápadě Čech a budou postupovat k východu až severovýchodu, přičemž se budou formovat do bouřkové linie,“ uvedl ČHMÚ.

Přívalové srážky mohou rozvodnit menší toky, případně lokálně zatopit podchody, podjezdy či sklepy v obcích a městech. Nejrizikovější budou oblasti, kde vydatně pršelo v minulých dnech, upozornili meteorologové.

Bouřky doprovázené kroupami a silným větrem se přehnaly Českem už ve středu odpoledne a večer. Způsobily problémy v dopravě a dodávkách elektřiny. Hasiči měli kvůli nim zhruba 950 výjezdů, hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Evakuovali také dva dětské tábory. Spadlé stromy omezily dopravu na několika regionálních tratích i na železničním koridoru u Chvaletic na Pardubicku. Výpadky elektřiny postihly desítky tisíc odběrných míst. Některé zejména menší toky přechodně vystoupaly většinou na první povodňový stupeň. Víc se rozvodnil Svinenský potok, který podle hasičů „doslova spláchnul“ Trhové Sviny.

 

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.