Komerční prezentace Aktual.: 29.04.2025 16:21

Praha – V Senátu se rozhořel spor o převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce, proti kterému se s peticí postavily odbory a opozice. Pokus o změnu financování mezd nepedagogů je podle kritiků nedomyšlený a uspěchaný. Předseda školských odborů František Dobšík dnes v Senátu varoval například před tím, že obce s nižšími daňovými příjmy nebudou schopné zajistit odpovídající podmínky pro provoz škol. Ministr školství Mikuláš Bek (ODS) namítal, že záměr byl schválen už za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) a nikdo proti němu dříve neprotestoval.

Ministr podotkl, že i současná vláda návrh připravovala během loňského podzimu, konzultovala jej se zástupci škol, samospráv i odborů, „aniž by se kdokoli proti záměru vymezoval“. Převod financování podle Beka povede k větší motivací samospráv řádně školy spravovat. Současný model znamená, že stát platí účty, které vytváří někdo jiný, aniž má dostatek informací o stavu jednotlivých škol.

Parametry změny byly podle ministra od loňského září pravidelně konzultovány se samosprávami, školskými odbory, až v lednu bylo možné provést projekci na dopad rozpočtů zřizovatelů škol. Podobně dopady na rozpočty v příštím roce budu možné modelovat až na začátku roku 2026, do té doby nebudou potřebná data, dodal ministr.

Dobšík varoval před tím, že důsledkem převodu by mohly být nežádoucí rozdíly mezi školami a rušení pracovních míst. Poukázal i na to, že převod financování se bude týkat i takzvaných ostatních neinvestičních výdajů, což jsou peníze na učebnice, pomůcky nebo třeba bezpečnost práce.

Se záměrem převodu souhlasil Michael Canov (SLK), podle něj ale „způsob provedení je tak otřesný, že s tím nemůže souhlasit nikdo příčetný“. Senát by měl proto vyzvat vládu ke stažení návrhu, případně vyzvat Sněmovnu, aby změnu v novele školského zákona neschválila. K tomu se připojili i senátoři ANO nebo Petr Fiala (KDU-ČSL).

Místopředseda Senátu Jiří Drahoš (za STAN) naopak za „zbytné“ označil i doporučení senátního školského výboru, podle něhož je změna systému financování školníků, uklízeček, kuchařek či administrativních pracovníků řešena s nedostatečnou časovou rezervou. Senát by se měl podle výboru usnést také na tom, že podmínkou k převodu financování nepedagogů je schválení změn rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a dalších právních kroků. Navrhovaný převod podle výboru postrádá jasnou vizi pro další plánované změny nárůstu dalších nových nepedagogických profesí k zajištění kvalitního vzdělávání.

Podíl.
Exit mobile version