Aktualizace: 17.02.2024 20:12

Moskva – Téměř 360 lidí již bylo zatčeno při shromážděních, která se konala zhruba ve třicítce ruských měst na počest opozičního politika Alexeje Navalného, který podle úřední zprávy v pátek zemřel ve vězení. Uvedl to dnes specializovaný server OVD-Info, který monitoruje aktivity ruských bezpečnostních složek a problematiku lidských práv.

Podle agentury Reuters je zatýkání největší od září 2022, kdy při protestech proti částečné mobilizaci, kterou v souvislosti s ruským vpádem na Ukrajinu vyhlásil prezident Vladimir Putin, bylo zadrženo více než 1300 osob.

Spontánní pietní místa začala po oznámení smrti Navalného vznikat v řadě ruských měst, obvykle u památníků obětem politických represí, kam lidé na počest Navalného nosí květiny, svíčky a vzkazy vyjadřující podporu zemřelému opozičnímu vůdci. Podle agentury AFP se u některých pietních míst tvořily fronty. Dělo se tak navzdory postoji úřadů, které varovaly před pořádáním jakýchkoliv „nepovolených demonstrací“.

Portréty Navalného a stovky karafiátů a růží položili obyvatelé Moskvy do sněhu ke Zdi nářků na Sacharovově třídě, která je tradičním místem konání moskevských protestních mítinků. Většinou lidé přicházeli mlčky, někteří plakali nebo se objímali.

„Dával nám naději, že nespravedlnost jednou skončí,“ řekl agentuře AFP čtyřicetiletý řidič Alexandr, který k památníku přinesl podobiznu Navalného. „Zpráva o jeho smrti mě šokovala. Ale nesmíme zoufat. Chci věřit tomu, že nespravedlnost bude jednoho dne poražena,“ dodal.

Množství karafiátů, růží a dalších květin bylo vidět již v pátek večer také u „soloveckého kamene“ v Moskvě. Žulový balvan pochází symbolicky ze Soloveckých ostrovů, kde byl v dobách Sovětského svazu založen první z nechvalně známých vězeňských táborů, gulagů.

„Nejsem stoupenkyní Navalného. Ale chtěla jsem vzdát tomuto politickému vězni hold. A být s lidmi, kteří sdílejí mé názory,“ řekla jedna z příchozích, 45letá lékařka Jelena. „Necítím smutek, ale nenávist k těm, kteří ho zabili,“ dodala.

Policisté od pomníků květiny a další předměty přes noc odklidili, lidé ale dnes přinášeli další. Někde policie přístup na pietní místa zablokovala.

Sedmačtyřicetiletý kritik prezidenta Putina byl ve vězení od roku 2021. Za tu dobu se potýkal s bolestmi zad a nohou, nemocemi, kvůli zásahům dozorců nemohl spát, držel několik týdnů hladovku a často byl na samotce, kam byl podle své mluvčí naposledy poslán před dvěma dny. Jen několik měsíců před nástupem do vězení v roce 2021 byl politik otráven, z čehož vinil Putina a ruskou tajnou službu FSB.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.