Aktualizace: 19.01.2024 23:42

Moskva – Na ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě dnes jednala delegace Hamásu vedená jedním z čelních představitelů tohoto radikálního palestinského hnutí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na zprávu ministerstva, podle níž Moskva delegaci vyzvala k propuštění zbývajících rukojmí včetně tří ruských občanů, které Hamás dosud zadržuje v Pásmu Gazy.

Vyslance Hamásu v čele s Músou abú Marzúkem, členem vedení politického křídla hnutí, které Spojené státy a Evropská unie označují za teroristickou organizaci, v Moskvě přijal náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov.

„Rozhovory se soustředily na pokračující konfrontaci v palestinsko-izraelské konfliktní zóně, na jejímž pozadí dosáhla humanitární krize v pásmu Gazy katastrofálních rozměrů,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení. „Ruská strana zdůraznila potřebu urychleného propuštění civilistů zajatých během útoků 7. října 2023 a zadržovaných palestinskými frakcemi, včetně tří ruských občanů – A. Kozlova, A. Lobanova a A. Trufanova.“

Bogdanov dnes jednal také s izraelskou velvyslankyní v Moskvě Simonou Halperinovou, uvedlo ministerstvo v další zprávě, kterou vydalo později. Sdělil jí, že Rusko podporuje komplexní urovnání situace na Blízkém východě na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Izraelská velvyslankyně byla „rovněž informována o cílevědomém úsilí ruské diplomacie v zájmu okamžitého a bezpodmínečného propuštění civilistů zadržovaných v pásmu Gazy, včetně Rusů“.

Ozbrojenci Hamásu i dalších radikálních skupin během brutálního vpádu do jižního Izraele loni 7. října povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a přes 240 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Během dosud jediného příměří na konci listopadu jich Hamás 105 propustil, včetně dvou žen s izraelským i ruským občanstvím. Zhruba 130 lidí však Hamás stále zadržuje, někteří z nich jsou přitom po smrti.

Delegace Hamásu v Moskvě jednala o propuštění rukojmí a také o evakuaci Rusů z tou dobou zcela izolovaného Pásma Gazy už na konci října. Návštěvu tehdy důrazně odsoudil Izrael.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.