Aktual.: 15.11.2024 11:40

Pardubice – Okresní soud v Pardubicích dnes začal projednávat první tresty pro část obviněných v případu manipulace s veřejnými zakázkami Pardubic a firmy Služby města Pardubic. Některé obviněné fyzické a právnické osoby přistoupily na dohody o vině a trestu, které soud dnes schvaluje. V těchto případech jsou navržené peněžité tresty od 100.000 do 200.000 korun, řekla novinářům státní zástupkyně Adéla Rosůlek. Hlavní aktéři kauzy dohody neuzavřeli. Soud dnes schválil například dohodu Pavla Navary, jednatele pardubické společnost Navara. On i jeho firma mají zaplatit po 100.000 korunách.

„Dohody jsou celkem s 15 obviněnými, kteří v sérii ovlivňování veřejných zakázek, kde je zadavatelem město Pardubice a Služby města Pardubice, hráli většinou roli ‚křoví‘,“ uvedla veřejná žalobkyně. Každému obviněnému, který se podílel na manipulaci zadávacího řízení, navrhla za každou veřejnou zakázku peněžitý trest 100.000 korun, pokud se neprokázalo, že měli ještě nějaký prospěch.

Navara se s dalšími obviněnými domlouval na postupu při soutěži na rekonstrukci kanceláří Služeb města Pardubice a předložil zdánlivě konkurenční nabídku, vyhrála ale domluvená firma. Provinil se tak sjednáním výhody při zadání veřejné zakázky. Trest je podle předsedy senátu Matěje Piláta adekvátní Navarově roli, závažnosti skutku a podílu firmy. Služby města Pardubice se připojily k obžalobě s částkou 770.000 korun, což byla celková výše zakázky, soud však městskou firmu s jejím nárokem odkázal na občanskoprávní řízení.

Policie po razii loni v listopadu obvinila 19 lidí včetně bývalého primátora Martina Charváta (ANO) a jeho náměstkyně Heleny Dvořáčkové a dvě firmy, později začala stíhat dalších šest firem. Charváta a Dvořáčkovou policisté obvinili, že chtěli ovlivnit, kdo získá zakázku na výstavbu parkovacího domu. Vítěze soutěže, společnost Porr, se podle informací z médií snažili vyřadit tím, že si dali zpracovat znalecký posudek, který měl dokázat, že slibovaná doba výstavby je nereálně krátká. Posudek to ale nepotvrdil a Porr začal parkovací dům stavět.

Mezi obviněnými byli také předseda Krajské hospodářské komory Jozef Koprivňanský, tehdejší šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel první městské části Michal Drenko, místopředseda představenstva Služeb města Pardubic pověřený řízením firmy Aleš Kopecký a předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal.

Dalšími jsou bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který v úřadu v té době nepracoval, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek. Mezi obviněnými jsou zástupci stavebních firem. Z právnických osob byly původně obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice.

Charvát, Koprivňanský a Dvoříčková skončili na několik měsíců ve vazbě. Pardubice odvolaly z funkcí Drenka, Kopeckého, Nevečeřala a Dvořáčkovou, která byla v dozorčí radě Rozvojového fondu Pardubice. Charvát se vzdal funkcí, byl radním, zastupitelem a měl funkce například v pardubických vodárnách či fondu. Předsednictvo hnutí ANO Charváta a Drenka kvůli kauze na pardubickém magistrátu vyloučilo. Dvořáčková byla členkou ANO v minulosti, později vystoupila a do současného zastupitelstva se dostala jako nestraník na kandidátce SPD.

Podle státní zástupkyně hlavní aktéři, kteří se podíleli na vícero veřejných zakázkách, dohody neuzavřeli. Jejich případy soud projedná v hlavním líčen, vyšetřování však ještě není uzavřené. Jak ČTK sdělil okresní státní zástupce Aleš Veselý, část případu týkající se veřejné zakázky na parkovací dům u multifunkční arény byl vyloučen ze společného řízení.

Podíl.