Aktual.: 8.05.2025 00:20

Praha – Na křižovatce ulic Táborská a Petra Rezka se dnes od 16:00 bude konat rekonstrukce bojů z Pražského povstání, do které se zapojí zhruba 400 účastníků z historických klubů v dobových uniformách a v civilním oblečení společně s množstvím dobové vojenské i civilní techniky. Kvůli akci bude v oblasti omezena automobilová doprava i MHD.

Návštěvníci si dnes odpoledne budou moci prohlédnout dobový vojenský tábor včetně polního lazaretu a vojenské výstroje a výzbroje. V blízkosti místa ukázky, v ulici Na Květnici a v areálu TJ Sokol Nusle, bude po celý den vystavena vojenská technika ze sbírek Vojenského historického ústavu a soukromých sběratelů. Bojové scény budou promítány na velkoplošných obrazovkách.

„Dnešní městská část Praha 4 byla dějištěm nejtěžších bojů celého povstání a zároveň i mnoha tragických událostí, kdy ustupující německé jednotky masakrovaly české civilní obyvatelstvo. Celá akce je tedy zároveň uctěním jejich památky,“ uvedl starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Vstup na akci je zdarma.

Dopravní omezení kvůli akci začala platit ve středu ve 12:00, od kdy platí zákaz vjezdu a parkování v částech ulic Žatecká, Na Květnici a Táborská. Dnes se omezení rozšíří na celou ulici Pod Sokolovnou, Petra Rezka, Na Květnici, Lounských, parkoviště u Vrchního státního zastupitelství v Táborské a Táborskou mezi náměstím Generála Kutlvašra a náměstím Hrdinů. Tramvajový provoz na trati kolem nuselské radnice do Vozovny Pankrác bude přerušen mezi 13:00 a 18:00. Zavedena bude náhradní autobusová linka X19.

Pražské povstání začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovat i rychlejší zásah Rudé armády. Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Povstání v hlavním městě předcházela řada vzpour po celém území protektorátu. Výročí Květnového povstání českého lidu je významným dnem.

 

Podíl.