V italských Pompejích byly objeveny kostry dvou dalších obětí výbuchu sopky Vesuv před téměř dvěma tisíci lety. Podle správy archeologického parku jde o pozůstatky muže a ženy, kteří hledali úkryt v ložnici.

Kostry byly nalezeny v malé provizorní ložnici ve vile, která se v době erupce přestavovala. Žena ležela na posteli a kolem ní byly zlaté, stříbrné a bronzové mince a šperky včetně zlatých a perlových náušnic. Muž ležel u nohou postele, uvádí se v prohlášení správy pompejského naleziště.

Římské město Pompeje se nacházelo na úpatí sopky Vesuv. Její výbuch v roce 79 našeho letopočtu zabil tisíce lidí, město zasypal popelem a zalil lávou, a část města se tak uchovala téměř netknutá.

Zatím poslední nalezené oběti erupce si vybraly malou místnost jako útočiště a čekaly, až skončí déšť sopkou vyvržených kamenů. Ty však zablokovaly dveře a zabránily jim v útěku. Nakonec je zalila láva ze sopky, zrekonstruovali jejich poslední okamžiky archeologové.

„Možnost zkoumat neocenitelné antropologické údaje o obou obětech (…) nám umožňuje získat značné množství údajů o každodenním životě starověkých Pompejanů,“ pochvaluje si ředitel pracoviště Gabriel Zuchtriegel.

Archeologové ve starověkých Pompejích, znovuobjevených teprve v 16. století, v posledních letech provedli řadu dalších vykopávek a jiných činností, jejichž cílem je zastavit desetiletí chátrání. Památka UNESCO patří k nejnavštěvovanějším archeologickým lokalitám na světě a hlavním turistickým atrakcím v Itálii.

Podíl.